Celé Slovensko číta deťom 2019

Žilina 20.5. 2019

Krajská knižnica v Žiline sa zapojí do celoslovenského podujatia Celé Slovensko číta deťom

Už po piaty krát zorganizovalo občianske združenie Celé Slovensko číta deťom celonárodné podujatie, v centre ktorého stoja deti, kniha a čítanie. V týždni od 3. – 7. júna 2019 sa v mnohých mestách a na mnohých miestach, najmä knižniciach a školách stretnú známe regionálne osobnosti, aby čítali deťom a propagovali touto formou čítanie v tých najmladších vekových skupinách potenciálnych či aktívnych čitateľov.

Mottom podujatia, ktoré sa koná pod záštitou prezidenta republiky Andreja Kisku je „Čítajme deťom 20 minút každý deň! Každý deň bude o zážitok krajší!“ Propagovaným cieľom je podpora emocionálneho, psychického a morálneho zdravia detí a mládeže.

A ako sa zapojí do tohto podujatia Krajská knižnica v Žiline? V spolupráci s Auparkom Žilina pripravuje čítanie priamo v prostredí obchodného domu, teda v pomerne netradičných priestoroch. Nebude to po prvý krát, pretože Aupark Žilina spolupracoval s knižnicou aj pri organizácii čitateľského maratónu  Čítajme si 2017 a 2018. Dňa 3.6. 2019 o 10.00 sa na mieste, ktoré sa nazýva Galéria stretnú s deťmi dve známe regionálne osobnosti, choreografička a tanečná pedagogička Zuzana Burianová  a hudobný skladateľ a pedagóg Peter Vaňouček, aby im prečítali  zo svojej obľúbenej detskej knihy. Peter Vaňouček navyše deťom zahrá na klavíri.

„Poď, budem ti čítať“  je voľným heslom tohto veľkého júnového celoslovenského podujatia  a za všetkým je viera, že to, čo začnú známe osobnosti, dokončia rodičia; každý deň si pre svoje deti nájdu čas na prečítanie pár strán z knihy. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu a  prostredníctvom Slovenskej asociácii knižníc aj knihovníci zo slovenských knižníc.

Krajská knižnica v Žiline pozýva všetkých do Auparku Žilina.

Zuzana Mjartanová, Krajská knižnica v Žiline
mjartanova@krajskakniznicazilina.sk