Ihlou maľované

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Ihlou maľované. Výstava potrvá od 27. 4. do 5. 9. 2021.

Ako už názov napovedá,  pôjde o prezentáciu výšiviek zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Výšivka je ručne zdobenie textilu (kože) pomocou ihly. Na výstave môžete vidieť viaceré techniky akými sú: výšivky podľa počítanej nite, ale aj predkreslené výšivky.

Zaujímavosťou výstavy bude určite aj bytový textil, pri ktorom je často využívaný geometrický a zoomorfný motív vtákov, holubov, kohútov.

Výstava bude obohatená o banery, na ktorých si prečítate nielen o histórii, ale aj druhoch výšiviek. Dozviete sa aj o spôsobe ich čistenia, či o ošetrení. Zaujímavé sú aj informácie o technike, kompozícii a farebnosti. Okrem toho na výstave môžete vidieť vzorkovníky výšiviek, ktoré sú tiež súčasťou zbierkového fondu múzea.