2. stupeň základných škôl

Ponukový list podujatí pre základné školy – 2. stupeň na školský rok 2021/2022. Prihlasovanie na podujatia prostredníctvom mailu: podujatia@krajskakniznicazilina.sk

Dejiny poézie

Aj poézia môže byť podaná pútavou a zábavnou formou, tak, aby zaujala čitateľa. Na prednáške odznejú slávne diela svetových i slovenských básnikov. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Dobrodružná literatúra

Chronologický a tematický prehľad významných diel dobrodružnej literatúry. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Etika a etiketa

Dve dôležité zložky našich životov. Povieme si, aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Informačná príprava

Načo je dobré chodiť do knižnice? Aké knihy nájdete na jednotlivých poschodiach? A ako sa dajú vyhľadať knihy v našom katalógu? To všetko sa dozviete na tomto podujatí. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

J.K. Rowling

Porozprávame sa o živote tejto známej autorky, priblížime si jej dielo a spomenieme aj miesta, kde sa dá veriť v kúzla. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Komiks

Povieme si niečo o dejinách komiksu, o jeho estetike a jeden sa aj pokúsime vytvoriť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Kráľovská rodina

Aké priezvisko má kráľovská rodina? Akú majú jej členovia funkciu? Tieto a mnohé ďalšie otázky vám zodpovieme pri našom podujatí. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Kritické myslenie na internete

Ako sa v mori internetových informácií orientovať a zachovať si pri tom zdravé myslenie? Skúsime nájsť riešenia, ktoré nám dovolia prekľučkovať pomedzi množstvo nepravdivých informácií. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Londýn

Pozrieme sa na známe i menej známe miesta Londýna, a nezabudneme spomenúť ani miestne metro, ktoré je tým najstarším na svete. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Ľudské práva

Prináležia každému človeku bez rozdielu etnicity, národnosti, náboženstva a pohlavia. Porozprávame sa o nich formou prístupnou pre mládež. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Slovenská literárna fantastika

Aj na Slovensku sa rozvíja fantastika a dokonca má dlhú tradíciu! Porozprávame si o dôležitých autoroch a ich dielach a prečítame si ukážku z ich tvorby. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Strašidelná literatúra

Pútavou formou spracovaná príťažlivá téma o dejinách strašidelnej literatúry. Prezentácia spojená s čítaním úryvkov z dôležitých diel žánru. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Svetová literárna fantastika

Od Pána prsteňov po Harryho Pottera a ďalej. Prehľad fantastických žánrov a podžánrov, ich história a vývoj. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Veľká Británia

Zoznámime sa s reáliami tejto zaujímavej krajiny, ale spomenieme i anglické počasie a to, prečo každý spomína čaj o piatej. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Zoznámte sa s Britským centrom

Ukážeme si čo všetko sa nachádza v britskom centre, kde hľadať akú knihu a tiež vám poradíme ako si najlepšie vybrať knižku pre seba. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)