2. stupeň základných škôl

Ponukový list podujatí pre základné školy – 2. stupeň na školský rok 2023/2024. Ako sa prihlásiť na podujatie? Podujatia treba vopred nahlásiť na emailovú adresu podujatia@krajskakniznicazilina.sk, alebo telefonicky na čísle 041/ 723 30 90.

Čo od Vás potrebujeme?

  • názov základnej školy
  • kontakt na zodpovedného pedagóga (email + tel. č.)
  • počet žiakov
  • vek žiakov

Maximálny počet účastníkov na podujatí je 25 žiakov, v prípade potreby je po dohode skupinu možné rozdeliť.


Informačná príprava

Načo je dobré chodiť do knižnice? Aké knihy nájdete na jednotlivých poschodiach? A ako sa dajú vyhľadať knihy v našom katalógu? To všetko sa dozviete na tomto podujatí. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Čarovný svet umenia

Prečo je umenie zvláštne, prečo sa niekomu páči a niekomu nie? Kedy sa obraz stáva umením? A prečo hovorievame: „To by som načmáral aj ja.“ ?  Žiaci spoznajú iný uhol pohľadu na umenie a zistia ako mu rozumieť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Čítanie s porozumením

Spoločné čítanie umeleckého textu so zameraním na pochopenie súvislostí. Žiaci spoznajú rôzne stupne čítania a pomôcky na lepšie porozumenie textu. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Dobrodružná literatúra

Chronologický a tematický prehľad významných diel dobrodružnej literatúry. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Etika a etiketa

Dve dôležité zložky našich životov. Povieme si, aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Európska únia

Aké možnosti má občan EÚ? Ako funguje Európsky parlament a čo sú to eurofondy? Zaujímavosti o Európskej únií zábavnou formou. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Finančná gramotnosť

Schopnosť rozumieť peniazom výrazným spôsobom ovplyvňuje kvalitu nášho života a v konečnom dôsledku rozhoduje o tom aký život budeme žiť. Čo všetko by mal dospievajúci človek vedieť o financiách? Prečo je už v mladom veku dobre chápať základné finančné pojmy? Dozviete sa, ako finančne plánovať, ako zhodnotiť svoje financie, či a ako správne ochrániť seba a svoj majetok. Zároveň sú pre vás pripravené úlohy na zamyslenie či praktické príklady, ktoré vás pripravia na realizáciu správnych finančných rozhodnutí, aby ste sa v budúcnosti dokázali postarať o seba. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Hravé programovanie – BBC micro:bit

Pri  tomto podujatí si hravou formou vysvetlíme základy blokového programovania. Povieme si ako sa so zariadením micro:bit pracuje, aké sú jeho funkcie a využitie, a po krátkej inštruktáži budú účastníci vedieť naprogramovať základné príkazy. (cieľová skupina: 5. – 6. ročník ZŠ) Počet účastníkov je obmedzený.

Hravé programovanie – Ozobot Evo

Tento malý robot pomáha rozvíjať kreativitu a logické myslenie, a učí žiakov základy programovania. (cieľová skupina: 5. – 6. ročník ZŠ)

Komiks

Povieme si niečo o dejinách komiksu, o jeho estetike a jeden sa aj pokúsime vytvoriť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Kritické myslenie na internete

Ako sa v mori internetových informácií orientovať a zachovať si pri tom zdravé myslenie? Skúsime nájsť riešenia, ktoré nám dovolia prekľučkovať pomedzi množstvo nepravdivých informácií. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Ľudské práva

Prináležia každému človeku bez rozdielu etnicity, národnosti, náboženstva a pohlavia. Porozprávame sa o nich formou prístupnou pre mládež. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Slovenská literárna fantastika

Aj na Slovensku sa rozvíja fantastika a dokonca má dlhú tradíciu! Porozprávame si o dôležitých autoroch a ich dielach a prečítame si ukážku z ich tvorby. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Svetová literárna fantastika

Od Pána prsteňov po Harryho Pottera a ďalej. Prehľad fantastických žánrov a podžánrov, ich história a vývoj. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Tvorivé písanie

Ako sa tvorí príbeh a aké je to byť spisovateľom? Žiaci si zábavnou formou vytvoria príbeh a precvičia sloh. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Žilina a okolie

Zaujímavosti z regionálnej histórie, literatúry, zemepisu a umenia. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Bezpečnosť na internete

Táto prednáška o bezpečnosti na internete je praktickým nástrojom pre učiteľov, ktorí hľadajú spôsob, ako dôležité témy digitálnej bezpečnosti prezentovať svojim žiakom na druhom stupni ZŠ. Zaoberá sa témami ako sú hoaxy, vírusy, heslá, osobné údaje, bezpečná komunikácia, zdieľanie obsahu a výzvy na internete. Prednáška sa snaží zjednodušiť a priblížiť tieto pojmy tak, aby boli zrozumiteľné pre žiakov a pomohli im sa v digitálnom svete chrániť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ a SŠ)

Tvoja kariéra v IT

Táto inšpirujúca prednáška o budúcnosti v oblasti IT odhalí študentom, ako môžu využiť svoje súčasné digitálne zručnosti na PC na vytváranie zábavných projektov, ako je práca s videom, ilustráciou alebo tvorba hier a herných svetov. Okrem toho ukáže, ako programovanie a digitálne zručnosti otvárajú dvere k začiatku kariéry v IT. Študenti sa dozvedia o fascinujúcich možnostiach, ktoré sú pred nimi v tejto rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti, a ako môžu svoje vášne pre technológie premeniť na budúce zamestnanie. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)