2. stupeň základných škôl

Ponukový list podujatí pre základné školy – 2. stupeň na školský rok 2019/2020. Prihlasovanie na podujatia prostredníctvom mailu: podujatia@krajskakniznicazilina.sk

Dejiny poézie

Aj poézia môže byť podaná pútavou a zábavnou formou, tak, aby zaujala čitateľa a sprostredkovala mu skutočne krásny zážitok. Na prednáške odznejú slávne diela svetových i slovenských básnikov. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Denník Anny Frankovej

Druhú svetovú vojnu si priblížime v podobe denníkových zápiskov mladého dievčaťa. Podujatie je doplnené o ukážky z filmu.(cieľová skupina: 8. – 9. ročník ZŠ)

Dobrodružná literatúra

Chronologický a tematický prehľad významných diel dobrodružnej literatúry. Prednáška je doplnená o prezentáciu, čítanie úryvkov a sledovanie ukážok filmov nakrútených podľa literárnych predlôh. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Etika a etiketa

Etika a etiketa. Dve dôležité zložky našich životov. Povieme si, aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné. Na záver aj humorná praktická ukážka spoločenského bontónu. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Komiks

Komiks je mimoriadne fascinujúce médium, ktoré má veľký potenciál. Na prednáške si povieme niečo o dejinách komiksu a o jeho estetike a jeden sa aj pokúsime vytvoriť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Kráľovská rodina

Aké priezvisko má kráľovská rodina? Od kedy sedia členovia práve tejto rodiny na tróne? A akú vlastne majú funkciu? Tieto a mnohé ďalšie otázky vám zodpovieme pri našom podujatí o kráľovskej rodine. Dokonca sa dozviete aký lak na nechty používa kráľovná Alžbeta, či ako ju prezýva jej manžel. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Londýn

Podujatie o jednom z najväčších a najzaujímavejších miest Európy. Spolu si pozrieme známe i menej známe miesta, porozprávame si o legendách, ktoré sú s Londýnom spojené a nezabudneme spomenúť ani miestne metro, ktoré je tým najstarším na svete. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)

Ľudské práva

Prináležia každému človeku bez rozdielu etnicity, národnosti, náboženstva a pohlavia. Porozprávame sa o nich formou prístupnou pre mládež.

Poetická spomienka na básnika Milana Rúfusa

Pripomenieme si významného básnika –  jeho život i tvorbu. Súčasťou podujatia sú aj video ukážky a čítanie básní. (cieľová skupina: 7. – 8. ročník ZŠ)

Putovanie po hradoch v okolí Žiliny

Po tejto prechádzke vás určite nebudú bolieť nohy, ale dozviete sa koľko hradov tu v okolí Žiliny máme, kedy boli postavené, kto v nich býval, a prečítame si aj povesti ktoré sa k týmto tajomným miestam viažu. Prezentácia nám ukáže, ako hrad vyzeral kedysi a ako vyzerá dnes.(cieľová skupina: 4. – 9. ročník ZŠ)

Slovenská literárna fantastika

Aj na Slovensku sa rozvíja fantastika a dokonca má dlhú tradíciu! Porozprávame si o dôležitých autoroch a ich dielach a prečítame si ukážku z ich tvorby. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Strašidelná literatúra

Pútavou formou spracovaná príťažlivá téma o dejinách strašidelnej literatúry. Prezentácia spojená s čítaním úryvkov z dôležitých diel žánru. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Svetová literárna fantastika

Prehľad fantastických žánrov a podžánrov, ich história a vývoj. Prednáška je pripravená pútavou formou a doplnená o prezentáciu. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)

Zoznámte sa s Britským centrom

Ukážeme si čo všetko sa nachádza v britskom centre, kde hľadať knihu, ktorú si chcete požičať a ako vlastne naše centrum vzniklo. A tiež vám poradíme ako si najlepšie vybrať knižku pre seba. Podujatie môže byť prezentované v slovenskom alebo anglickom jazyku. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)