3D tlač

foto 3D tlačiarneV Krajskej knižnici v Žiline ponúkame verejnosti možnosť 3D tlače na nekomerčné účely pre registrovaných čitateľov. Vlastníme dve tlačiarne Original Prusa Mini+ a Original Prusa i3 MK2, ktoré sú umiestnené na prvom poschodí na Úseku odbornej literatúry. Maximálna veľkosť tlačovej podložky je 18×18 cm a 25×21 cm (šírka a hĺbka výrobku). Ako filament používame PLA, čo je najčastejšie využívaný druh filamentu. Je veľmi pevný, ľahko sa z neho tlačí a je biologicky rozložiteľný.

Čo je 3D tlač?

3D tlač je aditívny výrobný proces – predmet vzniká postupným pridávaním materiálu. Vlákno (filament, obvykle z plastu) sa zahrieva a topí. Tlačiareň potom skladá vrstvy filamentu na sebe a postupne vytvára výrobok.

Pravidla 3D tlače

  • Modely pre 3D tlač si používateľ zaisťuje sám. Môžete si model stiahnuť (napr.: thingiverse.com; prusaprinters.com; pinshape.com; myminifactory.com; youmagine.com) alebo vytvoriť (tinkercad.com -program funguje online bez inštalácie; freecadweb.org – program je potrebné nainštalovať).
  • Za dizajn výrobku je zodpovedný objednávateľ a prípadné konštrukčné vady modelu, ktoré by viedli k nekvalitnej tlači, nie sú vinou knižnice.
  • Návrh na tlač pošlite vo formáte .stl e-mailom na projekty@krajskakniznicazilina.sk
  • Následne obdržíte dotazník, v ktorom uvediete požadovanú veľkosť, farbu a podobne.
  • fotoModel tlačíme len jednofarebne, ponuka farieb sa môže meniť.
  • O prijatí objednávky rozhoduje knihovník. Netlačíme modely, ktoré sú v rozpore s legislatívou SR a EÚ vrátane autorského práva, ani netlačíme sexuálne explicitný materiál, falzifikáty, zbrane (vrátane rekvizít, doplnkov alebo hračiek) a modely obscénne alebo inak nevhodné do prostredia knižnice.
  • Termín vyzdvihnutia sa odvíja od časovej náročnosti konkrétneho modelu a počtu aktuálne zadaných objednávok. Tlačíme iba počas prevádzkovej doby knižnice, preto nevieme vytlačiť veľmi veľké modely, pri ktorých by doba tlače presahovala 7 hodín.
  • Služba tohto času nie je samoobslužná, teda čitatelia nemôžu tlačiť z vlastných pamäťových zariadení.

Cenník 3D tlače

obrázok3D tlač je spoplatnená sumou 0,50€ za polhodinu tlače (uvádzacia cena). Suma bude na konto čitateľa pripísaná pri prijatí objednávky. Hotový výrobok je možné si prevziať pri centrálnom pulte, kde objednávateľ tlače objednávku vyplatí.

Príklad 3D tlače: červík na obrázku má rozmery 8 x 1,3 x 1 cm, je vytlačený v nižšej kvalite a tlač trvala 40 minút. Jeho cena bola teda 1 €.

Čo si môžete vytlačiť

Využitie 3D tlače je naozaj široké – môžete tlačiť najrôznejšie modely, prívesky na kľúče, figúrky z hier a filmov, ale taktiež potreby pre domácnosť (háčiky, zarážky, krytky, náhradné diely), stratené komponenty k spoločenským hrám alebo hračkám, stojany na mobil, vykrajovačky na koláčiky, ozdobné zápichy do tôrt a podobne.

Kontakt a objednávky: projekty@krajskakniznicazilina.sk