3D tlač

V Krajskej knižnici v Žiline ponúkame verejnosti možnosť 3D tlače na nekomerčné účely pre registrovaných čitateľov. Vlastníme dve tlačiarne Original Prusa Mini+ a Original Prusa i3 MK2, ktoré sú umiestnené pri centrálnom pulte na prízemí. Maximálna veľkosť tlačovej podložky je 18×18 cm a 25×21 cm (šírka a hĺbka výrobku). Ako filament používame PLA, čo je najčastejšie využívaný druh filamentu. Je veľmi pevný, ľahko sa z neho tlačí a je biologicky rozložiteľný.

Čo je 3D tlač?

3D tlač je aditívny výrobný proces – predmet vzniká postupným pridávaním materiálu. Vlákno (filament, obvykle z plastu) sa zahrieva a topí. Tlačiareň potom skladá vrstvy filamentu na sebe a postupne vytvára výrobok.

Pravidla 3D tlače

  • Modely pre 3D tlač si používateľ zaisťuje sám. Môžete si model stiahnuť (napr.: thingiverse.com; prusaprinters.com; pinshape.com; myminifactory.com; youmagine.com) alebo vytvoriť (tinkercad.com -program funguje online bez inštalácie; freecadweb.org – program je potrebné nainštalovať).
  • Za dizajn výrobku je zodpovedný objednávateľ a prípadné konštrukčné vady modelu, ktoré by viedli k nekvalitnej tlači, nie sú vinou knižnice.
  • Návrh na tlač pošlite vo formáte .stl e-mailom na projekty@krajskakniznicazilina.sk
  • Následne obdržíte dotazník, v ktorom uvediete požadovanú veľkosť, farbu a podobne.
  • Model tlačíme len jednofarebne, ponuka farieb sa môže meniť.
  • O prijatí objednávky rozhoduje knihovník. Netlačíme modely, ktoré sú v rozpore s legislatívou SR a EÚ vrátane autorského práva, ani netlačíme sexuálne explicitný materiál, falzifikáty, zbrane (vrátane rekvizít, doplnkov alebo hračiek) a modely obscénne alebo inak nevhodné do prostredia knižnice.
  • Termín vyzdvihnutia sa odvíja od časovej náročnosti konkrétneho modelu a počtu aktuálne zadaných objednávok. Tlačíme iba počas prevádzkovej doby knižnice, preto nevieme vytlačiť veľmi veľké modely, pri ktorých by doba tlače presahovala 7 hodín.
  • Služba tohto času nie je samoobslužná, teda čitatelia nemôžu tlačiť z vlastných pamäťových zariadení.

Cenník 3D tlače

3D tlač je spoplatnená sumou 0,50€ za polhodinu tlače (uvádzacia cena). Suma bude na konto čitateľa pripísaná pri prijatí objednávky. Hotový výrobok je možné si prevziať pri centrálnom pulte, kde objednávateľ tlače objednávku vyplatí.

Čo si môžete vytlačiť

Využitie 3D tlače je naozaj široké – môžete tlačiť najrôznejšie modely, prívesky na kľúče, figúrky z hier a filmov, ale taktiež potreby pre domácnosť (háčiky, zarážky, krytky, náhradné diely), stratené komponenty k spoločenským hrám alebo hračkám, stojany na mobil, vykrajovačky na koláčiky, ozdobné zápichy do tôrt a podobne.

Kontakt a objednávky: projekty@krajskakniznicazilina.sk