1. stupeň základných škôl

Ponukový list podujatí pre základné školy – 1. stupeň na školský rok 2020/2021. Prostredníctvom podujatí a nimi spojeného zážitkového čítania sa snažíme podporovať čitateľskú gramotnosť detí školského veku. Hravou formou prostredníctvom metód dramatickej výchovy či kritického myslenia rozvíjame u detí kladný vzťah k čítaniu a ku knihám. Prihlasovanie na podujatia prostredníctvom mailu: podujatia@krajskakniznicazilina.sk

Prvýkrát v knižnici – pasovanie za čitateľa

Krátka informačná príprava, počas ktorej sa deti dozvedia čo je to knižnica, aké pravidlá v nej platia a ako zachádzať s knihami. Deťom ukážeme, ako sa orientovať na detskom oddelení a na záver ich pasujeme za našich čitateľov. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)

Ako vznikla kniha

Kedy vznikla kniha? Ako vyzerala v minulosti a ako dnes? A z akých častí sa skladá? To všetko a ešte oveľa viac sa deti dozvedia na tomto podujatí a vyrobia si aj vlastnú knihu. (cieľová skupina:  1. – 4. ročník ZŠ)

Bájky

Deťom vysvetlíme, čo sú to bájky, kedy a prečo vznikli a zoznámime ich s najznámejšími bájkarmi. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Bezpečne pri ceste  (dopravná výchova)

Porozprávame sa o pravidlách a bezpečnosti cestnej premávky. Deti sa naučia rozoznávať dôležité dopravné značky. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Čin-Čin

Z veršovanej rozprávky Čin Čin sa dozviete, ako sa z lenivého vrabca stal zodpovedný otec a porozprávame sa aj o živote Ľudmily Podjavorinskej, ktorá tento príbeh napísala. (cieľová skupina:  1. – 3. ročník ZŠ)

Decká z mesta sa (ne)vedia biť

Na základe zážitkového čítania poukážeme na dôležitosť priateľstva, ale aj na kontrasty: mesto / dedina, príroda / digitálne technológie, pohyb na čerstvom vzduchu / napchávanie sa a leňošenie. (cieľová skupina:  3. – 4. ročník ZŠ)

Dobrodružstvo v komikse

Komiksy majú rady aj deti, ktoré nechcú čítať. Spolu si vysvetlíme, že nie je bublina ako bublina a jeden komiks si aj vyrobíme. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Hľadám lepšiu mamu

Deti sa zoznámia nielen s autorkou knihy, ale aj s jej hlavnou hrdinkou Katkou. Zopakujú si dôležité telefónne čísla a aj to, čo treba robiť ak sa náhodou stratia. (cieľová skupina: 2. – 3. ročník ZŠ)

Hlbokomorské rozprávky

Povieme si, ako vyzerá život pod morskou hladinou, aké živočíchy tam žijú, ale tiež o nachádzaní nových priateľov a konaní dobrých skutkov. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Hromada odpadkov a čo teraz s tým?

Vysvetlíme si, prečo je dôležité separovať, recyklovať a kompostovať. Povieme si, kam putujú naše odpadky a ako čo najlepšie chrániť životné prostredie. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Kto býva v úli?

Rozprávanie o včelách a včelárstve s výrobou voskových sviečok a ochutnávkou medu. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)

Lentilka pre dedka Edka

Cez príbeh o dedkovi Edkovi si povieme, ako funguje pamäť a aká dôležitá je rodina pre niekoho, kto pamäť stráca. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)

Mimi a Líza

Prostredníctvom knihy spoznáme priateľstvo vidiaceho dievčatka s nevidiacim. Ukážeme si, ako vyzerá Braillovo písmo, a taktiež si vyskúšame, aké to je vidieť iba tmu.  (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

O Guľkovi  Bombuľkovi

Porozprávame sa o kamarátstve, o hodnotách života – aby sme sa k sebe správali láskavo, úctivo a slušne. (cieľová skupina: 1. ročník ZŠ)

Od semienka k rastlinke

Čo robí semienko keď práve nerastie? Príď, porovnaj, trieď, rozoznávaj a vyberaj zo štyridsiatich druhov semienok. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)

Povesti

Čo je to povesť? Kedy vznikla a ako je možné, že sa zachovala až do dnešných čias? Je všetko čo sa píše v povesti pravda?  Prečo nemáme na Slovensku povesti o kráľoch, ale iba o zbojníkoch? (cieľová skupina: 4. – 5. ročník ZŠ)

Putovanie po hradoch v okolí Žiliny

Po tejto prechádzke vás určite nebudú bolieť nohy, ale dozviete sa koľko hradov tu v okolí Žiliny máme, kedy boli postavené, kto v nich býval, a prečítame si aj povesti, ktoré sa k týmto tajomným miestam viažu. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Rozprávky

Kde sa vzali rozprávky? A kto ich vymýšľal?  Ako to, že sa zachovali až dodnes? Kto bol Andersen, bratia Grimmovci a Dobšinský? (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)

Autori (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Krista Bendová

Literárne pásmo o živote a tvorbe známej spisovateľky. Budeme si nielen čítať, ale aj počúvať niektoré rozprávky známej spisovateľky. Spoločne si nakreslíme Osmijanka, naučíme sa tajné zaklínadlo a vyplníme si kvíz o jej živote a tvorbe. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Mária Ďuríčková

Kto napísal Danku a Janku, Guľka Bombuľka, Dunajskú kráľovnú, Jasietku a ďalšie známe i menej známe rozprávky a povesti? Autorka, ktorá milovala deti a ktorú prostredníctvom jej diel, čítaním ukážok, premietaním krátkych rozprávok (Gevenducha, Medveď Demeter…) a hier ju predstavíme deťom. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)

Gabriela Futová

Kto je táto obľúbená spisovateľka? Ako žije,  kde pracuje a prečo píše iba knihy pre deti? A koľko tých kníh vlastne už napísala? Cez prezentáciu a krátke anotácie si knihy predstavíme a aj si prečítame niektoré vtipné úryvky. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Ján Uličiansky

Porozprávame sa o živote a diele spisovateľa, ktorý stvoril aj jednu čudnú osôbku, Analfabetu Negramotnú. Práve ona deti zoznámi s Pipi Dlhou pančuchou, Jankom Hraškom, ba dokonca aj s Harry Potterom.

Roald Dahl

Na podujatí sa deti dozvedia, ako žil a čo všetko pre ne tento spisovateľ napísal. Zistia z akej knihy je Charlie, Matilda či Jakub a čo všetko sa im prihodilo.