1. stupeň základných škôl

Ponukový list podujatí pre základné školy – 1. stupeň na školský rok 2019/2020. Prostredníctvom podujatí a nimi spojeného zážitkového čítania sa snažíme podporovať čitateľskú gramotnosť detí školského veku. Hravou formou prostredníctvom metód dramatickej výchovy či kritického myslenia rozvíjame u detí kladný vzťah k čítaniu a ku knihám. Prihlasovanie na podujatia prostredníctvom mailu: podujatia@krajskakniznicazilina.sk

Prvýkrát v knižnici – pasovanie za čitateľa

Krátka informačná príprava, počas ktorej sa deti hravou formou dozvedia, čo to tá knižnica je, ako sa tam treba správať a aj to, ako musíme zachádzať s knihami, aby zostali čo najdlhšie pekné. Informačná príprava môže byť spojená s pasovaním za čitateľa pri ktorom deti dostanú  čitateľský preukaz. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Informačná príprava

Prostredníctvom čudáčky Bety Analfabety sa deti dozvedia čo je knižnica a ako to tam chodí.  Naučia sa vyhľadávať knihy v našom elektronickom katalógu a aj to ako ich potom nájdu. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Ako sa Maťko a Kubko s medveďom skamarátili

Cez príbeh sa dozvieme, že ak sa môžeme o niekoho oprieť, je nám ľahšie na svete. (cieľová skupina: 2. ročník ZŠ)

Ako sa snežienky takmer zbláznili

Pomocou príbehu sa budeme rozprávať o dôležitosti ochrany prírody. (cieľová skupina:  1. – 3. ročník ZŠ)

Ako som hľadal kamaráta

Aj v neživom svete kameňov má priateľstvo veľký význam. Nežný príbeh Kamienočka a Kamienočky je plný fantázie, ktorý si spolu vytvoríme z kamienkov. (cieľová skupina:  1. – 3. ročník ZŠ)

Ako vznikla kniha

Prečo vznikla kniha?  Z akých častí sa skladá? Ako vyzerala v minulosti? To všetko sa dozviete a vyrobíte si svoju vlastnú knihu. (cieľová skupina:  1. – 4. ročník ZŠ)

Analfabeta Negramotná

Kto sa skrýva za prezývkou Analfabeta Negramotná? Ako je možné, že zostala zatvorená v knižnici a práve vtedy sa začali diať veci? V tichom šere knižnice vystupujú z kníh svetoznáme knižné postavy pekne jedna za druhou… (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Bájky

Na besede sa dozviete o histórii vzniku bájok s predstavením ich najznámejších tvorcov.  Prostredníctvom zážitkového čítania oboznámime deti s krátkymi, neznámymi a veselými bájkami.  Deti si zahrajú pomocou pantomímy ľahké postavy a zvieratká z príbehov. Priraďovaním správnych poučení sa zabavia v družstvách alebo jednotlivo. (cieľová skupina: 4. – 5. ročník ZŠ)

Bezpečne pri ceste  (dopravná výchova)

Porozprávame sa o pravidlách a bezpečnosti cestnej premávky, nadobudnuté vedomosti si deti zopakujú prostredníctvom pracovných listov o doprave. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Čin-Čin

Z veršovanej rozprávky Čin Čin sa dozviete čo všetko musel lenivý vrabec Čimo prežiť, aby sa z neho stal zodpovedný otec rodiny. Kto je Ľudmila Podjavorinská a ako žila sa dozviete na besede určenej pre malých, ale aj pre väčších. (cieľová skupina:  1. – 3. ročník ZŠ)

Deduško Večerníček

Kto by nemal rád seriály o Krtkovi, Maťkovi a Kubkovi, Víle Amálke… a mnohé iné známe televízne večerníčky?  Ale ktože ich deťom púšťal a pozýval ich k sledovaniu?  No predsa milý Deduško so psíkom. Podujatie s premietaním večerníčkov, pripomenutím kedy a prečo bola vymyslená idea večerníčkov s ukážkami znelok z rokov dávno minulých… (cieľová skupina:  1. – 4. ročník ZŠ)

Deti slnka

Rozprávanie o včelách a včelárstve s praktickými ukážkami a výrobou voskových sviečok a ochutnávkou medu. (cieľová skupina:  1. – 4. ročník ZŠ)

Dobrodružstvo v komikse

Porozprávame si niečo o komikse a s deťmi si aj jeden vyrobíme! Cieľom je priblížiť si komiks ako príťažlivé médium a prostredníctvom humornej formy si predstaviť hlbšie mravné posolstvo. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Gréta (environmentálna výchova)

Porozprávame si príbeh o podmorskej speváčke, veľrybe Gréte. Ktorá zo dňa na deň stratí hlas a nikto nevie prečo.  Až v podmorskej ambulancii zvieratká zistia, že choroby im spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria. Podujatie je spojené s tvorivou dielňou. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Hľadám lepšiu mamu

Cez prezentáciu a zážitkové čítanie  sa deti zoznámia nielen s autorkou, ale aj s hlavnou hrdinkou knihy Katkou, ktorá si hľadá lepšiu mamu. Deti si zopakujú dôležité telefónne čísla a aj to, čo treba robiť ak sa náhodou stratia. Interaktívne podujatie. (cieľová skupina: 2. – 3. ročník ZŠ)

Hlbokomorské rozprávky

Povieme si ako vyzerá život pod morskou hladinou, aké živočíchy tam žijú, ale tiež o nachádzaní nových priateľov a konaní dobrých skutkov. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Hromada odpadkov a čo teraz s tým?

Prečo ľudia stále rozprávajú o tom, ako treba chrániť životné prostredie? Robia to? Separujú odpad, šetria vodou, elektrinou, ale aj potravinami? Viete, že taká plastová fľaša pohodená v prírode je takmer nesmrteľná? Interaktívne podujatie. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Chlapci z mesta sa (ne)vedia biť

Na základe zážitkového čítania poukážeme na dôležitosť priateľstva, ale aj na kontrasty: mesto – dedina, príroda – digitálne technológie, pohyb na čerstvom vzduchu – napchávanie sa a leňošenie. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Lentilka pre dedka Edka

Tréning pamäti pre najmenších spolu s rozprávkou o dedkovi Edkovi.

Mimi a Líza

Prostredníctvom knihy spoznáme priateľstvo vidiaceho dievčatka s nevidiacim. Cieľom je u detí  vzbudiť vďačnosť za to, že majú zdravé oči, ale aj súcit k nevidiacim alebo inak postihnutým ľuďom. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)

Moja mama to dokáže

Predstavenie matky ako darkyne života, jej úlohy v rodine, vysvetlenie spojenia „materinská láska“, dotvorené úlohami, pri ktorých sa deti prevtelia do kože mamy. Krátke  oboznámenie o histórii vzniku „Dňa matiek“ a tvorivá dielňa. (cieľová skupina:  1. – 4. ročník ZŠ)

Na jeden deň labuťou

„Ja sa naučím tancovať“ povedala ovečka Evička – Predstavenie regionálnej autorky Jany Necpalovej  a zážitkové čítanie o tom, že keď chceme, splnia sa nám sny. (cieľová skupina:  1. – 3. ročník ZŠ)

O Guľkovi  Bombuľkovi

Porozprávame sa o kamarátstve, o hodnotách života – aby sme sa k sebe správali láskavo, úctivo a slušne. (cieľová skupina: 1. ročník ZŠ)

Od semienka k rastlinke

Čo robí semienko keď práve nerastie? Hádaj čo má spoločné semienko fazule a semienko cíceru. Príď, porovnaj, trieď, rozoznávaj a vyberaj zo štyridsiatich druhov semienok. Interaktívne podujatie. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)

Povesť ako súčasť nášho nehmotného kultúrneho dedičstva

Čo je to povesť? Kedy vznikla a ako je možné, že sa zachovala až do dnešných čias? Je všetko čo sa píše v povesti pravda?  Prečo nemáme na Slovensku povesti o kráľoch, ale iba o zbojníkoch? (cieľová skupina: 4. – 5. ročník ZŠ)

Putovanie po hradoch v okolí Žiliny

Po tejto prechádzke vás určite nebudú bolieť nohy, ale dozviete sa koľko hradov tu v okolí Žiliny máme, kedy boli postavené, kto v nich býval, a prečítame si aj povesti ktoré sa k týmto tajomným miestam viažu. Prezentácia nám ukáže, ako hrad vyzeral kedysi a ako vyzerá dnes. (cieľová skupina: 4. – 9. ročník ZŠ)

Rozprávka ako súčasť ľudovej slovesnosti

Kde sa vzali rozprávky? A kto ich vymýšľal?  Ako to, že sa zachovali až dodnes? Kto bol Andersen, bratia Grimmovci a Dobšinský. Interaktívne podujatie. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)

Smelý zajko

Bol smelý zajko „podnikateľ“ alebo „lenivec“? Netradičné rozprávanie o hrdinovi známej rozprávky a vytvorenie myšlienkovej mapy. (cieľová skupina:  3. – 4. ročník ZŠ)

Telo jedno máš, dobre si ho stráž

Prečo musíme dýchať, jesť?  Vieš komu zavolať keď uvidíš úraz? Spolu s ujom Hrmotkom sa dozvieme, čo nerobiť so svojim telom. (cieľová skupina: 5-8 rokov)

Veverička Veronka

Čo by si urobil, keby si prišiel o svoj dom? Zážitkové čítanie o malej veveričke, ktorá si musela hľadať nový dom a kamarátov.

Cieľová skupina: 5-8 rokov

Autori

H. CH. Andersen

Princezná na hrášku, Kresadlo, Cisárové nové šaty, Cínový vojačik… dohromady 162 rozprávok, ktoré napísal svetoznámy rozprávkar. Deti sa dozvedia o detstve a živote dánskeho spisovateľa, o jeho rozprávkach a zasúťažia si v poznávaní rozprávok podľa indícií. Privíta ich pomiešaný príbeh, v ktorom budú hádať ukryté názvy známych rozprávok. (cieľová skupina 3. – 5. ročník ZŠ)

Krista Bendová

Literárne pásmo o živote a tvorbe známej spisovateľky. Budeme si nielen čítať, ale aj počúvať niektoré rozprávky známej spisovateľky. Spoločne si nakreslíme Osmijanka, naučíme sa tajné zaklínadlo a vyplníme si kvíz o jej živote a tvorbe. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)

Pavol Dobšinský

Predstavenie života a diela najznámejšieho zberateľa slovenských ľudových rozprávok ako i  o jeho putovaní po Slovensku. Hravou formou no i s využitím vedomostí žiakov, ktoré sa v škole naučili  budú hádať názvy rozprávok z krátkych ukážok a tak spoznajú známe i dávno zabudnuté rozprávky. (cieľová skupina: 3. -5. ročník ZŠ)

Mária Ďuríčková

Kto napísal Danku a Janku, Guľka Bombuľka, Dunajskú kráľovnú, Jasietku a ďalšie známe i menej známe rozprávky a povesti? Autorka, ktorá milovala deti a ktorú prostredníctvom jej diel, čítaním ukážok, premietaním krátkych rozprávok (Gevenducha, Medveď Demeter…) a hier ju predstavíme deťom. (cieľová skupina: 2. – 5. ročník ZŠ)

Gabriela Futová

Kto je táto obľúbená spisovateľka? Ako žije,  kde pracuje a prečo píše iba knihy pre deti? A koľko tých kníh vlastne už napísala? Cez prezentáciu a krátke anotácie si knihy predstavíme a aj si prečítame niektoré vtipné úryvky. (cieľová skupina: 3. – 5. ročník ZŠ)

Marta Hlušíková

Čítanie z diel Marty Hlušíkovej. S deťmi si aj zarýmujeme a budeme lúštiť tajné písmo. (cieľová skupina? 3. – 4. ročník ZŠ)

J. C. Hronský

Tri múdre kozliatka Všadejama, Všadebrada a Všadekapusta, sú múdre, smelé a preto sa vyberú do sveta hľadať svojho gazdu. Podarí sa im ho nájsť?  A prečo sa Zajko vydal tiež do sveta a ako sa mu tam vodilo?  A čo zažijú dve prasiatka za  neuveriteľné dobrodružstvá? To sa dozviete na podujatí o známom autorovi týchto rozprávok ako aj iných jeho dielach. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)

Astrid Lindgrenová

Video ukážky a rozprávanie vás zoznámi so životom úspešnej švédskej autorky. Spoznáte jej veselé  príbehy pre deti, pri ktorých využila svoju obrovskú fantáziu. Rozprávaním s deťmi o Pippi si pripomenieme jej dobrodružstvá, spoznajú jej kamarátov, zistia prečo nemá rodičov… Spoločne na záver vyriešia školské úlohy, ktoré Pippi nezvládla. (cieľová skupina 3. – 5. ročník ZŠ)