Materské školy

Ponukový list pre materské školy na školský rok 2019/2020. Prostredníctvom zážitkového čítania sa snažíme podporovať predčitateľskú gramotnosť detí predškolského veku. Hravou formou prostredníctvom metód dramatickej výchovy, fonematického uvedomovania či kritického myslenia rozvíjame u detí kladný vzťah k budúcemu čítaniu a ku knihám. Naše podujatia tvoríme v súlade so štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a prostredníctvom príbehov sa snažíme o podporenie tém, ktoré materská škola deťom ponúka.

Prvýkrát v knižnici – Calvin nevie lietať

Krátka informačná príprava počas ktorej sa deti hravou formou dozvedia, čo to tá knižnica je, ako sa tam treba správať. Ako musíme zachádzať s knihami, aby zostali čo najdlhšie pekné? Informačná príprava môže byť spojená s pasovaním za čitateľa pri ktorom deti dostanú čitateľský preukaz.

Ako sa Franklin bál tmy

Spolu s korytnačkou Franklinom  prekonáme a začarujeme svoje „strachy“ – nielen z tmy.

Bezpečne pri ceste  (dopravná výchova)

Porozprávame sa o pravidlách a bezpečnosti cestnej premávky, nadobudnuté vedomosti si deti zopakujú prostredníctvom pracovných listov o doprave.

Čin-Čin

Z veršovanej rozprávky Čin Čin sa dozviete čo všetko musel lenivý vrabec Čimo prežiť, aby sa z neho stal zodpovedný otec rodiny. Podujatie je spojené s tvorivou dielňou.

Dráčik, nehnevaj sa!

Prostredníctvom príbehu sa pokúsime zvládnuť hnev, budeme hľadať spôsoby, ako sa upokojiť a identifikujeme pocity. Vyrobíme si veselého dráčika.

Gréta (environmentálna výchova)

Porozprávame si príbeh o podmorskej speváčke, veľrybe Gréte, ktorá zo dňa na deň stratí hlas a nikto nevie prečo. Až v podmorskej ambulancii zvieratká zistia, že choroby im spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria. Podujatie je spojené s tvorivou dielňou.

Gruffalo

Hlboko v lese žila malá myška. Myšky sa báli všetky zvieratká, pretože sa kamarátila s Gruffalom. Kto to je Graffalo? S deťmi sa porozprávame o tom čo je to strach a ako sa dá prekonať.

Lentilka pre dedka Edka (tréning pamäti)

Tréning pamäti pre najmenších spolu s rozprávkou o dedkovi Edkovi.

Marta a Jonatán

Príbeh o dvoch osamelých dážďovkách a o hruške, ktorá medzi nich nečakane spadla. Pustia sa do nej každý zo svojej strany – a tam sa to začne zamotávať. Kniha o delení sa s ostatnými a zároveň o tom, že láska občas prichádza úplne inak ako by sme si predstavovali.

Nenásytná húsenička

Deti si prostredníctvom knihy zopakujú dni v týždni, aj čísla. Nakoniec im ukážeme jeden z najkrajších prírodných javov, ktorý v detských očiach naberá rozmery zázraku, premenu húsenice na motýľa.

O psíčkovi a mačičke

Zvieratá dokážu rôzne veci. Ale naozaj vedia upratovať a piecť? Všetko sa dozviete v krátkom interaktívnom divadielku, ktoré je spojené s tvorivou dielňou.

O statočnej sliepočke

Vieš ako vyzerá slepačia rodina? Že to ani na gazdovskom dvore nie je jednoduché, sa dozviete z príbehu statočnej sliepočky. A ešte  si spolu zacvičíme a naučíme sa krátku básničku.

O stratenej rukavičke

Veršovaná rozprávka sa odohráva v Stratenej doline, kde chlapček Matej stratí rukavičku, ktorá poslúži ako úkryt pre rôzne zvieratka. Je to príbeh o solidarite a pomoci blížnemu.

Škrupinky

Zdravé deti naučíme, ako sa správať k svojim zrakovo alebo inak znevýhodneným kamarátom.

Telo jedno máš, dobre si ho stráž

Prečo musíme dýchať a jesť?  Vieš komu zavolať keď uvidíš úraz? Spolu s ujom Hrmotkom sa dozvieme, čo nerobiť so svojim telom.

Veverička Veronka

Čo by si urobil, keby si prišiel o svoj dom? Zážitkové čítanie o malej veveričke, ktorá si musela hľadať nový dom a kamarátov.