Materské školy

Ponukový list pre materské školy na školský rok 2023/2024. Prostredníctvom zážitkového čítania sa snažíme podporovať predčitateľskú gramotnosť detí predškolského veku. Hravou formou pomocou metód dramatickej výchovy, fonematického uvedomovania či kritického myslenia rozvíjame u detí kladný vzťah k budúcemu čítaniu a ku knihám. Naše podujatia tvoríme v súlade so štátnym vzdelávacím programom pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a prostredníctvom príbehov sa snažíme o podporenie tém, ktoré materská škola deťom ponúka.

Ako sa prihlásiť na podujatie? Podujatia treba vopred nahlásiť na emailovú adresu podujatia@krajskakniznicazilina.sk, alebo telefonicky na čísle 041/ 723 30 90.

Čo od Vás potrebujeme?

  • názov materskej školy
  • kontakt na zodpovedného pedagóga (email + tel. č.)
  • počet detí
  • vek detí

Maximálny počet účastníkov na podujatí je 25 detí, v prípade potreby je po dohode skupinu možné rozdeliť.


Knižnica je veľký dom, plno knižiek býva v ňom (informačná výchova)

Toto podujatie odporúčame všetkým novým čitateľom. Deti prevedieme po knižnici a králiček Kornel ich naučí, ako sa u nás treba správať a ako zaobchádzať s knihami. Na záver deti pasujeme za čitateľov a slávnostne im odovzdáme čitateľské preukazy. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

Ako išlo vajce na vandrovku

Interaktívne podujatie, pri ktorom si deti precvičia nielen mozog, ale aj ruky a oboznámia sa aj s tradičnými remeslami. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

Čin-Čin

Z veršovanej rozprávky Čin Čin sa dozviete, ako sa z lenivého vrabca stal zodpovedný otec rodiny. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

Nenásytná húsenička

S malou pažravou húseničkou sa deti naučia pomenovať dni v týždni, počítať, rozoznávať farby a uvidia jej premenu na motýľa. (cieľová skupina: 3 – 5 rokov)

O Guľkovi Bombuľkovi

Porozprávame sa o kamarátstve, o hodnotách života – aby sme sa k sebe správali láskavo, úctivo a slušne. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

O psíčkovi a mačičke

Ako psíček a mačička spolu piekli tortu a aké dobroty do nej primiešali si deti pozrú v krátkom divadielku. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

Zo škrupinky

Vieš si predstaviť, že okolo teba je iba tma tmúca? S takýmto problémom sa musí popasovať malé kuriatko Šesťo, ktorý sa narodil s chorými očami. Nepomôžu ani okuliare. Čo teraz s nevidiacim, ako mu pomôcť ? Aj takýto problém sa dá zvládnuť, keď rodina drží spolu. (cieľová skupina: 3 – 6 rokov)

Tematické podujatia:

Október – Jeseň pani bohatá…

Prečo lieta šarkan v jeseni? Aké ovocie nám dozrieva a aké práce robíme na záhradke? Spoločne sa porozprávame o tomto ročnom období.

Január – Zima, zima prišla k nám

K akému ročnému obdobiu patrí guľovačka, sánkovačka a stavanie snehuliaka? Áno, máte pravdu, je to zima. Spoločne si prečítame pekný zimný príbeh a porozprávame sa aj o tom, čo robia zvieratká v zime.

Apríl – A jar je tu

Ľadové kráľovstvo sa roztopilo a žezlo v prírode prevzala jar. Všetko sa opäť prebúdza k životu a v záhrade nám kvitnú prvé jarné kvietky. Poznáš nejaký? Počuť spev vtáčikov a bzukot včiel.

Jún – Hurá, leto!

Kto by nemal rád prázdniny, teplé dni, plávanie a kúpanie? Zabudli sme na niečo? To zistíme pri našom rozprávaní o tomto ročnom období.

Mesačné témy:

September – Priateľstvo

Kto je kamarát? Máš aj ty kamaráta? Môže byť kamarátom iba človek? Na základe prečítaného príbehu, sa porozprávame o dôležitosti priateľstva.

Október – Čísla

Koľko hláv má drak? Koľko je kozliatok či trpaslíkov? Všetko spolu spočítame a niečo z toho odrátame. Deti sa dozvedia, načo sú nám čísla, a kde všade sa s nimi stretneme.

November – Letom svetom

Poďme spolu na cestu okolo sveta. Žijú všade rovnaké zvieratká a rovnakí ľudia? Môžeme stretnúť tigra v našom lese? A môžeme si odtrhnúť zo stromu kokosový orech? Toto pri našom „cestovaní“ zistíme.

December – Vianoce

Čo je advent, a prečo máme na stole adventný veniec? Aké máme zvyky spojené s vianočným obdobím? Toto všetko si s deťmi zopakujeme a nezabudneme si prečítať aj pekný vianočný príbeh.

Január – Čo sa patrí a čo už nie?

Dobrý deň. Prosím a ďakujem, to už vieme všetci, ale vieme sa slušne správať pri stole, v autobuse, doma alebo aj v škôlke? Čo je slušné a čo nie si s deťmi zopakujeme spolu so zaujímavými knižkami.

Február – Prší, prší, len sa leje

Dá sa žiť bez vody?  Akú farbu, vôňu a chuť má voda ? Aké má skupenstvá a ako si putuje svetom? Toto všetko deťom hravou formou vysvetlíme a aj názorne ukážeme.

Marec – Kde bolo, tam bolo…

…za siedmimi horami a dvoma dolami, ležala  rozprávková krajina. Voda sa tam sypala a piesok lial, žaby sa  menili na princov a princezné spali storočným spánkom.   Spolu s deťmi sa po tejto zázračnej krajine potúlame.

Apríl – Čo nás zúbková víla naučila

Koľko máš zúbkov? Ako sa volajú? Prečo zúbok tak strašne bolí a kto nám ho vylieči? Odpovede na tieto otázky budeme hľadať v príbehoch o zúbkoch.

Máj – Chrobáčiky, motýliky a iné…

Rozprávanie o hmyze, ktorý môže byť užitočný, ale aj pred ktorým sa treba mať na pozore. Spoločne objavíme rozličné domčeky týchto malých tvorov.

Jún – Veľké upratovanie

Patria smeti na zem? Ako správne triedime odpad? Spolu s deťmi si povieme, prečo nehádžeme všetko do jedného koša a triedenie odpadkov si budú môcť vyskúšať aj samy.