Stredné školy

Ponukový list podujatí pre stredné školy na školský rok 2023/2024. Ako sa prihlásiť na podujatie? Podujatia treba vopred nahlásiť na emailovú adresu podujatia@krajskakniznicazilina.sk, alebo telefonicky na čísle 041/ 723 30 90.

Čo od Vás potrebujeme?

  • názov základnej školy
  • kontakt na zodpovedného pedagóga (email + tel. č.)
  • počet študentov
  • vek študentov

Maximálny počet účastníkov na podujatí je 25 osôb, v prípade potreby je po dohode skupinu možné rozdeliť.


Informačná príprava pre 1. ročník SŠ

Čo všetko vybavíte pri centrálnom pulte? Aké knihy nájdete na jednotlivých poschodiach? Ako vyhľadávať knihy v online katalógu? To všetko sa dozviete v našej knižnici.

Informačná príprava pre 2. ročník SŠ

Viete aké knihy nájdete v našej knižnici a čo všetko si môžete požičať? Naučíme vás sťahovať elektronické knihy. Taktiež vám ukážeme čítačky kníh, ktoré si môžete požičať a predstavíme vám širokú ponuku nielen odborných periodík. Predstavíme vám oddelenie regionálnej bibliografie, ukážeme, ako funguje 3D tlačiareň.

Informačná príprava pre 3. ročník SŠ

Ak už viete vyhľadávať v našom katalógu a poznáte našu pestrú ponuku kníh, príďte, opäť vám niečo nové ukážeme. Viete napríklad, čo znamená skratka MDT a ako vďaka nej môžete knihy na oddelení odbornej literatúry bez problémov nájsť?

Informačná príprava pre 4. ročník SŠ

Vedeli ste, že knihu si môžete požičať aj z inej knižnice? Tušíte, čo je rešerš a ako vám pomôže pri vašom štúdiu? Ak nie, radi vám o tom niečo povieme a zoznámime vás aj so špeciálnymi knižnicami, s ktorými spolupracujeme. Prezradíme vám tiež, prečo spracovávame odborné články, či hľadáme kľúčové slová v knihách. Predstavíme vám elektronické databázy sprístupňované v našej knižnici i čo všetko si v nich môžete vyhľadať.

Beat generation ako symbol slobody

Krátke obdobie beat generation prinieslo so sebou mnoho experimentov a odhalilo viacero zakázaných tém. Predstavíme si slobodnú tvorbu tej doby, ktorá presahovala literatúru a zasiahla viaceré druhy umenia.

Bezpečnosť na internete

Ukážeme si ako bezpečnejšie používať internet a nástroje ktoré nám v tom pomôžu. Taktiež si ukážeme ako a kedy sa oplatí zachovať anonymitu na internete.

Čarovný svet umenia

Prečo je umenie zvláštne, prečo sa niekomu páči a niekomu nie? Kedy sa obraz stáva umením? A prečo hovorievame: „To by som načmáral aj ja.“ ?  Žiaci spoznajú iný uhol pohľadu na umenie a zistia ako mu rozumieť.

Čítanie s porozumením 

Spoločné čítanie umeleckého textu so zameraním na pochopenie súvislostí. Žiaci spoznajú rôzne stupne čítania a pomôcky na lepšie porozumenie textu.

Etika a etiketa

Dve dôležité zložky našich životov. Povieme si, aký je medzi nimi rozdiel a čo majú spoločné. Na záver aj humorná praktická ukážka spoločenského bontónu.

Európska únia 

Aké možnosti má občan EÚ? Ako funguje Európsky parlament a čo sú to eurofondy? Zaujímavosti o Európskej únii zábavnou formou.

Finančná gramotnosť

Schopnosť rozumieť peniazom výrazným spôsobom ovplyvňuje kvalitu nášho života a v konečnom dôsledku rozhoduje o tom aký život budeme žiť. Čo všetko by mal dospievajúci človek vedieť o financiách? Prečo je už v mladom veku dobre chápať základné finančné pojmy? Dozviete sa, ako finančne plánovať, ako zhodnotiť svoje financie, či a ako správne ochrániť seba a svoj majetok. Zároveň sú pre vás pripravené úlohy na zamyslenie či praktické príklady, ktoré vás pripravia na realizáciu správnych finančných rozhodnutí, aby ste sa v budúcnosti dokázali postarať o seba.

Kritické myslenie na internete

Ako sa v mori internetových informácií orientovať a zachovať si pri tom zdravé myslenie? Skúsime nájsť riešenia, ktoré nám dovolia prekľučkovať pomedzi množstvo nepravdivých informácií.

Ľudské práva

Prináležia každému človeku bez rozdielu etnicity, národnosti, náboženstva a pohlavia. Porozprávame sa o nich formou prístupnou pre mládež.

Nadčasoví autori a ich kultové diela

Pozrieme sa na neľahké osudy autorov, ktorých diela sú nadčasové a vizionárske, nesú v sebe politický odkaz pre súčasnosť a dodnes neprestávajú fascinovať po stránke ľudskej aj literárnej: George Orwell – Farma zvierat, 1984, Ladislav Mňačko – Ako chutí moc, Dominik Tatarka – Démon súhlasu, Milan Kundera – Žert, Nesnesitelná lehkost bytí.

Posolstvo stratenej generácie

Predstavíme si najvýznamnejších predstaviteľov tzv. stratenej generácie a bližšie sa pozrieme na ich výnimočnú tvorbu, ktorú poznačila prvá svetová vojna.

Stratení v informáciách

Čo je to vlastne informácia? Aké špeciálne služby ponúka Krajská knižnica v Žiline? Aký je rozdiel medzi databázou a katalógom? Odpovieme na tieto i mnohé ďalšie otázky.

Š(ť)úrovci

O jednej významnej (nielen) literárnej generácii nadšencov, ktorí dokázali vo svojej dobe, že aj nemožné sa môže stať, pri veľkej snahe, možným. Vážne aj nevážne o Štúrovi, Hurbanovi, Hodžovi, Sládkovičovi, Bottovi, Kráľovi a ďalších, po ktorých boli dokonca pomenované obce a mestá na Slovensku.

Tvorivé písanie 

Ako sa tvorí príbeh a aké je to byť spisovateľom? Študenti si zábavnou formou vytvoria príbeh a precvičia sloh.

Žilina a okolie 

Zaujímavosti z regionálnej histórie, zemepisu, umenia a literatúry.