Ponukový list podujatí pre základné školy – 2. stupeň na školský rok 2024/2025. Ako sa prihlásiť na podujatie? Podujatia treba vopred nahlásiť na emailovú adresu podujatia@krajskakniznicazilina.sk, alebo telefonicky na čísle 041/ 723 30 90.
Čo od Vás potrebujeme?
- názov základnej školy
- kontakt na zodpovedného pedagóga (email + tel. č.)
- počet žiakov
- vek žiakov
Maximálny počet účastníkov na podujatí je 25 žiakov, v prípade potreby je po dohode skupinu možné rozdeliť.
3D modelovanie
Podujatie ponúka, po začiatočnom vysvetlení základných možností modelovania v 3D priestore v programe pre začiatočníkov Tinkercad, možnosť vytvoriť si aj vlastný projekt a nechať si ho vytlačiť na 3D tlačiarni. (Počet účastníkov je obmedzený).
Ako sme žili v praveku?
Ako sa žilo v dobe socializmu a v bláznivých deväťdesiatkách, keď sme mali pevné linky, stretávali sa pri prašiakoch za panelákmi, mali svoje obľúbené relácie, počítač potreboval vlastnú miestnosť a móda búrala akékoľvek hranice? Cez seriály, filmy a niekdajšie idoly a ikony doby a spoločnosti nazrieme do minulosti, ktorá nie je až taká dávna a predsa dnes už len ťažko predstaviteľná. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Čítanie s porozumením
Spoločné čítanie umeleckého textu so zameraním na pochopenie súvislostí. Žiaci spoznajú rôzne stupne čítania a pomôcky na lepšie porozumenie textu. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Čo čítať alebo ako sa nestratiť v literatúre
Žiaci získajú prehľad klasických i súčasných literárnych diel pre mládež z oblasti dievčenskej, dobrodružnej, fantastickej a komiksovej literatúry. Na úvod si vysvetlíme základné pojmy teórie literatúry pre lepšiu orientáciu v druhoch, formách a žánroch. V prípade záujmu sa môžeme hlbšie venovať konkrétnemu žánru a viac si predstavíme skvelé príbehy na čítanie z danej oblasti. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Detektívi a detektívky v detskej literatúre
Na podujatí sa žiaci dozvedia viac o tom, čo robí detektívny príbeh zaujímavým, aké sú znaky detektívnych postáv a ako sa riešia záhady. Podujatie je nielen vzdelávacie, ale aj zábavné a môže žiakom pomôcť objaviť lásku k detektívnym knihám. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Európska únia
Aké možnosti má občan EÚ? Ako funguje Európsky parlament a čo sú to eurofondy? Zaujímavosti o Európskej únii zábavnou formou. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Finančná gramotnosť
Vzdelávanie pre druhý stupeň ZŠ a SŠ
Schopnosť rozumieť peniazom ovplyvňuje kvalitu nášho života a v konečnom dôsledku rozhoduje o tom aký život budeme žiť. Čo všetko by mal dospievajúci človek vedieť o financiách? Prečo je už v mladom veku dobre chápať základné finančné pojmy? Dozviete sa, ako finančne plánovať, ako zhodnotiť svoje financie, či a ako správne ochrániť seba a svoj majetok.
Hlavné mesto Považia
Kde sa vzalo naše mesto? Aké katastrofy postretli Žilinu v dávnej aj menej dávnej minulosti a ako sa zmenili ulice, domy, sídliská? Aké známe aj menej známe osobnosti formovali naše mesto? Cez dobové zábery sa prenesieme do minulosti a budeme porovnávať historickú Žilinu so súčasnou. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Hravé programovanie – BBC micro:bit
Pomocou zariadenia BBC micro:bit hravou formou vysvetlíme základy blokového programovania. Povieme si ako sa so zariadením pracuje, aké sú jeho funkcie a využitie, a po krátkej inštruktáži budú účastníci vedieť do micro:bitu naprogramovať základné príkazy. (cieľová skupina: 5. – 6. ročník ZŠ) Počet účastníkov je obmedzený.
Komiks
Povieme si niečo o dejinách komiksu, o jeho estetike a jeden sa aj pokúsime vytvoriť. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Kritické myslenie na internete
Ako sa v mori internetových informácií orientovať a zachovať si pri tom zdravé myslenie? Skúsime nájsť riešenia, ktoré nám dovolia prekľučkovať pomedzi množstvo nepravdivých informácií. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)
Ľudské práva
Prináležia každému človeku bez rozdielu etnicity, národnosti, náboženstva a pohlavia. Porozprávame sa o nich formou prístupnou pre mládež. (cieľová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ)
Povesti
Čo je to povesť? Kedy vznikla a ako je možné, že sa zachovala až do dnešných čias? Je všetko čo sa píše v povestiach pravda? Prečo nemáme na Slovensku povesti o kráľoch, ale iba o zbojníkoch? (cieľová skupina: 5. ročník ZŠ)
Tvorivé písanie
Ako sa tvorí príbeh a aké je to byť spisovateľom? Žiaci si zábavnou formou vytvoria príbeh a precvičia sloh. (cieľová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ)