Ponukový list podujatí pre základné školy – 1. stupeň na školský rok 2024/2025. Prostredníctvom podujatí a nimi spojeného zážitkového čítania sa snažíme podporovať čitateľskú gramotnosť detí školského veku. Hravou formou prostredníctvom metód dramatickej výchovy či kritického myslenia rozvíjame u detí kladný vzťah k čítaniu a ku knihám.
Ako sa prihlásiť na podujatie? Podujatia treba vopred nahlásiť na emailovú adresu podujatia@krajskakniznicazilina.sk, alebo telefonicky na čísle 041/ 723 30 90.
Čo od Vás potrebujeme?
- názov základnej školy
- kontakt na zodpovedného pedagóga (email + tel. č.)
- počet žiakov
- vek žiakov
Maximálny počet účastníkov na podujatí je 25 žiakov, v prípade potreby je po dohode skupinu možné rozdeliť.
Vitaj v knižnici – pasovanie za čitateľa
Krátka informačná príprava, počas ktorej sa deti dozvedia čo je to knižnica, aké pravidlá v nej platia a ako zachádzať s knihami. Deťom ukážeme, ako sa orientovať na detskom oddelení a na záver ich pasujeme za našich čitateľov. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)
Ako vznikla kniha
Kedy vznikla kniha? Ako vyzerala v minulosti a ako dnes? Z akých častí sa kniha skladá? To všetko a ešte oveľa viac sa deti dozvedia na podujatí a vyrobia si vlastnú knihu. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)
Bájky
Deťom vysvetlíme, čo sú to bájky, kedy a prečo vznikli a zoznámime ich s najznámejšími bájkarmi. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ
Bezpečne pri ceste (dopravná výchova)
Porozprávame sa o pravidlách a bezpečnosti cestnej premávky. Deti sa naučia rozoznávať dôležité dopravné značky. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)
Danka a Janka – Mária Ďuríčková
Na podujatí sa hravou formou dozviete o veselých a poučných príbehoch dvoch sestier – dvojičiek Danky a Janky. Zároveň si pripomenieme život aj dielo autorky knihy – Márie Ďuríčkovej. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)
Detektívi a detektívky v detskej literatúre
Žiaci sa dozvedia viac o tom, čo robí detektívny príbeh zaujímavým, aké sú znaky detektívnych postáv a ako sa riešia záhady. Podujatie je nielen vzdelávacie, ale aj zábavné a môže žiakom pomôcť objaviť lásku k detektívnym knihám. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)
Dobrodružstvo v komikse
Komiksy majú rady aj deti, ktoré nechcú čítať. Žiakom vysvetlíme, že nie je bublina ako bublina a jeden komiks si aj vyrobíme. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)
Hravé programovanie – micro:bit
Pomocou zariadenia BBC micro:bit hravou formou vysvetlíme základy blokového programovania. Povieme si ako sa so zariadením pracuje, aké sú jeho funkcie a využitie, a po krátkej inštruktáži budú účastníci vedieť do micro:bitu naprogramovať základné príkazy. (cieľová skupina: 4. ročník ZŠ)
Hravé programovanie – Ozobot Evo
Robot, ktorý pomáha rozvíjať kreativitu a logické myslenie a učí žiakov základy programovania. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)
Hravé programovanie – Tvorba animácií
Podujatie, ktoré spája výtvarnú výchovu a informatiku. Žiaci si najprv nakreslia svoju vlastnú vymyslenú postavu a cez program Animated Drawings jej vdýchnu život. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ) Počet účastníkov na všetky hravé programovania je obmedzený.
Hromada odpadkov a čo teraz s tým?
Vysvetlíme si, prečo je dôležité separovať, recyklovať a kompostovať. Povieme si, kam putujú naše odpadky a ako najlepšie chrániť životné prostredie. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)
Lentilka pre dedka Edka – I. Březinová
Cez príbeh o dedkovi Edkovi si povieme, ako funguje pamäť a aká dôležitá je rodina pre niekoho, kto pamäť stráca. (cieľová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ)
O Guľkovi Bombuľkovi
Porozprávame sa o kamarátstve, o hodnotách života, aby sme sa k sebe správali láskavo, úctivo a slušne. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)
Ohňostroj pre deduška – J. Blažková
Na podujatí sa zoznámime s autorkou, jej dielami a pri knihe Ohňostroj pre deduška budeme rozmýšľať o vzťahoch v rodine, špeciálne ku starým rodičom. Na záver podujatia môžeme vytvoriť malý darček pre starých rodičov. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)
Povesti
Čo je to povesť? Kedy vznikla a ako je možné, že sa zachovala až do dnešných čias? Je všetko čo sa píše v povestiach pravda? Prečo nemáme na Slovensku povesti o kráľoch, ale iba o zbojníkoch? (cieľová skupina: 4. – 5. ročník ZŠ)
Putovanie po hradoch v okolí Žiliny
Po tejto prechádzke vás určite nebudú bolieť nohy, ale dozviete sa koľko hradov v okolí Žiliny máme, kedy boli postavené, kto v nich býval. Na záver si prečítame povesti, ktoré sa k týmto tajomným miestam viažu. (cieľová skupina: 3. – 4. ročník ZŠ)
Rozprávky
Kde sa vzali rozprávky? A kto ich vymýšľal? Ako to, že sa zachovali až dodnes? Kto bol Andersen, bratia Grimmovci a Dobšinský? (cieľová skupina: 1. – 3. ročník ZŠ)
Tajomstvo lesa
Spoznáme fascinujúci svet lesa a jeho tajomstvá. Žiaci sa stanú „lesnými detektívmi“ a budú spoznávať listy stromov, stopy a zvuky zvierat. Nakoniec odhalíme, kto v lese býva a aké druhy stromov alebo rastlín v ňom žijú. (cieľová skupina: 1. – 4. ročník ZŠ)
Zo škrupinky
Vieš si predstaviť, že okolo teba je iba tma tmúca? S takýmto problémom sa musí popasovať malé kuriatko Šesťo, ktorý sa narodil s chorými očami. Nepomôžu ani okuliare. Čo teraz s nevidiacim, ako mu pomôcť ? Aj takýto problém sa dá zvládnuť, keď rodina drží spolu. (cieľová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ)