Knižnica v živote dieťaťa III.

Krajská knižnica v Žiline, 15.11.2019

Seminár, ktorý pritiahol do knižnice knihovníkov a pedagógov z celého Slovenska.

Odborníci zo Slovenska a Čiech sa na podujatí, ktoré sa konalo ako tretia časť dlhodobého cyklu odborných seminárov, opäť venovali téme čítania detí a mládeže. Zamerali sa najmä na teenegerov, ktorí často odkladajú  knihu bokom kvôli tabletom a mobilom a kniha mnohokrát nemá v ich živote žiadne miesto, resp. je len nanútenou nudou. Cieľ, ktorý si účastníci seminára dlhodobo kladú, sa zdá v dnešnej dobe tak trochu heroický – prebudiť „násťročnú“ tínedžerskú čitateľskú dušu. Prečo? Význam čítania pre duševný rozvoj človeka, pre jeho úspešnosť i pre vnímanie sveta je obrovský. Ľudmila Hrdináková, známa propagátorka a analytička detského čítania o tom nepochybuje a na základe prieskumov a informácií z praxe sa snaží viesť dospelých k tomu, aby čítali deťom. Priviesť k čítaniu  teenegera je o to ťažšie, že prechádza mnohými duševnými aj telesnými zmenami a objavuje svet cez mnoho provokujúcich výziev. Avšak výborne sa vyvíjajúca fantázia  v tomto veku by mohla byť jedným z predpokladov, prečo rozvíjať mladého ducha práve cez knihy. V tejto myšlienke slovenskú vysokoškolskú pedagogičku podporil propagátor detského čítania Tibor Hujdič, alias pán Mrkvička, ktorý poukazoval na dôležitosť čítania v škole. Ak deti nevidia v škole čítať iného pedagóga ako slovenčinára a aj ten to robí občas z donútenia, inšpirácia čítať ostáva už len na rodine a na vrstovníkoch – a tam často nie je. Čítanie by malo mať v školách svoj vyhradený priestor podobne ako fyzika či chémia a nemalo by sa podceňovať. Naopak, treba k jeho dôležitosti pristupovať ako základu pre pochopenie ďalších oblastí ľudského poznania.

Čeština zaznela na seminári v súvislosti s dvoma českými hosťami, Jiří Walkrom Procházkom, ktorý sa venoval histórii a tvorbe komiksu ako jedného z obľúbených žánrov medzi mládežou a Kláre Smolíkovej, ponúkajúcej pestrý „nápadníček“ atraktívnych metód a postupov pre prácu s knihou.

Na seminári sa nezúčastnili len odborníci z oblasti knihovníctva a školstva, ale aj samotní teenegeri, ktorí boli hlavnými aktérmi názorných ukážok práce s knihou a s mládežou. Formou kvízu sa oboznamovali s výberom špičkových súčasných kníh alebo spoznávali komiksy prostredníctvom hravých pracovných hárkov.

Z podujatia si veľa odniesli aj knihovníci, ktorí boli na organizátorskej pôde medzi knihami a čitateľmi doma. Potvrdil sa im názor, že podnecovanie čítania medzi ľuďmi mnohých vekových skupín a v tomto prípade najmä detí nie je len doplnková aktivita, ktorú by mali popri ponúkaní kníh robiť. Je to základ, na ktorom stojí budúca sebavedomá a vyspelá bytosť a preto aktivity na rozvoj čitateľskej gramotnosti majú v knižniciach svoje nenahraditeľné miesto.

Seminár z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia (hlavný partner) a Žilinský samosprávny kraj..

Zuzana Mjartanová, knihovníčka

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.