Alexander Lombardini – výstava

Výstavu pripravil Úseku regionálneho výskumu, dokumentov a informácií pri príležitosti 170. výročia narodenia slovenského národovca, právnika, vlastivedného pracovníka, archivára, amatérskeho historika a amatérskeho herca – Alexandra Lombardiniho.

Po skončení gymnázia študoval na právnickej akadémii v Bratislave a na Právnickej fakulte univerzity v Budapešti. Po jej absolvovaní pracoval na súde v Budapešti, v Žiline a v Pezinku. Od roku 1878 bol advokátom, právnym zástupcom mesta a archivár Žiliny. Venoval sa prevažne vlastivednej práci. Vydal Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny (preklad latinského rukopisu Ľudovíta Stárka), v sérii článkov spracoval dejiny 11 hradov, biografické portréty 205 národných kultúrnych dejateľov po názvom Slovenský Plutarch a bibliografiu Trenčianskej župy.

Výstava bude umiestnená na prízemí Krajskej knižnice v Žiline v mesiacoch júl a august 2021 počas otváracích hodín.