Literárna súťaž Spišský Jeruzalem 2022

Propozície literárnej súťaže Spišský Jeruzalem 2022

Motto súťaže: Naše nohy už stoja v tvojich bránach, Jeruzalem. (Ž 122,2)

Charakter súťaže: Celoslovenská literárna súťaž Spišský Jeruzalem je zameraná na tvorbu duchovnej poézie a prózy. Je spojená s významným podujatím PSK a KSK Dni Spišského Jeruzalema, ktoré sa uskutoční v dňoch 27.5. – 29.5.2022. Súťaž je určená študentom stredných škôl a študentom kvinty – oktávy osemročných gymnázií.

Hlavným zámerom vyhlasovateľov tejto autorskej literárnej súťaže je podnietiť mladých ľudí NAVŠTÍVIŤ lokalitu, bezprostredne ZAŽIŤ duchovno-kultúrnu atmosféru historického miesta, nechať ním osloviť srdce i myseľ vnímavého tvorcu, aby potom o svojom zážitku mohol inšpirovane NAPÍSAŤ.

Vyhlasovateľom literárnej súťaže: Prešovský samosprávny kraj a Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove.

Partneri: Rádio LUMEN, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie, Spišské kultúrne centrum a knižnica, Knižnica Jána Henkela v Levoči

Ciele súťaže:

• podporiť tvorbu duchovnej literatúry,
  • verejnosti priblížiť najstaršiu kalváriu na Slovensku,
  • umožniť návštevníkom zoznámiť sa s bohatou históriou, faunou a flórou lokality Spišský Jeruzalem,
  • predstaviť priestor na meditáciu a kultúrno-duchovné aktivity jednotlivca alebo skupiny ľudí.

Podmienky súťaže:

• tvorbe textu predchádza autentická návšteva lokality,
  • súťažné príspevky sú napísané v slovenskom jazyku,
  • rozsah súťažných prác (poézia, próza): maximálne 5 normostrán (9000 znakov vrátane medzier),
  • autor zašle do súťaže texty (napísané na PC/strojom) v elektronickej podobe na email:
  • súťažné príspevky bude posudzovať odborná porota, ktorá má skúsenosti s hodnotením literatúry,
  • práce, ktoré nebudú spĺňať súťažné podmienky, budú vyradené zo súťaže.

Harmonogram súťaže:

• vyhlásenie súťaže: autorskú literárnu súťaž vyhlási PSK na Dňoch Spišského Jeruzalema 27.5. – 29.5.2022
  • uzávierka súťaže: 15. 11.2022
  • Vyhlásenie výsledkov súťaže za rok 2022 sa uskutoční na ďalšom ročníku Dni Spišského Jeruzalema v roku 2023