Výstava – Jozef Kočiš

Jozef Kočiš, 1928-2013, historik, autor literatúry faktu, archivár, * 23.01.1928 – Hurbanovo, + 04.01.2013 – Beluša

Výstava pri príležitosti výročia nedožitých 95. narodenín a 10. výročia úmrtia.

Jeden zo zakladateľov moderného slovenského archívnictva. Ako archivár, historik a popularizátor národných dejín sa zaslúžil o sprístupnenie archívneho materiálu spracovaním inventárov, sprievodcov a príručiek o archíve v Bytči. Výsledky historického a vlastivedného výskumu prezentoval v monografiách Bytčiansky zámok, Stoličná správa na Orave v rokoch 1684-1849, Bytča 1378-1978 (so S. Churým, 1978) a Beluša 1330-1995. Najväčšiu pozornosť vzbudil populárno – náučnými dielami Alžbeta Bátoryová a palatín Thurzo, Neznámy Jánošík, Žofia Bošňáková. v ktorých na základe autentických materiálov korigoval, spresnil a verne rekonštruoval historické portréty týchto osobnosti. Slovenskú literatúru faktu obohatil aj o ďalšiu úspešnú publikáciu o hradoch stredného Považia Od Čachtíc po Strečno.

Výstava bude umiestnená na prízemí Krajskej knižnice v Žiline od 9. januára do 28. februára