Kniha Horného Považia 2023 – Hlasovanie spustené

plagátDňa 29. 2. 2024 bolo ukončené nominovanie kníh. Od 4.3. 2024 spúšťame hlasovanie (do 13.4.2024). Počas hlasovania bude nainštalovaná výstava nominovaných kníh v priestoroch knižnice.

Online hlasovací lístok môžete vyplniť na tejto adrese: https://forms.gle/9MevatEsTdxHRZ8R7

Kto rozhodne o výsledkoch súťaže?

• O víťaznej knihe rozhodne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov. Hlasovanie bude možné realizovať po uzávierke nominácií v čase od 4. marca do 13. apríla 2024.
  • Hlasovacie lístky budú uverejňované v regionálnych novinách MY Žilina, alebo si ich záujemcovia môžu vyzdvihnúť priamo v knižnici. Verejnosť môže hlasovať aj prostredníctvom online hlasovacieho lístka zverejneného na web stránke knižnice.
  • Na jednom hlasovacom lístku môže hlasujúci udeliť jeden hlas knihe v prvej kategórii beletria a jeden hlas knihe v druhej kategórii odborná literatúra.
  • Hlasujúci môže udeliť jednej knihe len jeden hlas. Počas trvania súťaže môže hlasujúci hlasovať len jedenkrát.
  • Platný je len originálny hlasovací lístok, ktorý bude k dispozícii v knižnici, prostredníctvom online hlasovacieho lístka na web stránke knižnice alebo uverejnený v regionálnych novinách MY Žilina.
  • Hlasovací lístok je potrebné doručiť do knižnice osobne, poštou alebo prostredníctvom online hlasovacieho lístka.

Kniha, ktorá získa najviac čitateľských hlasov, získa ocenenie Kniha Horného Považia 2023.

Na slávnostnom vyhodnotení súťaže 23. apríla 2024 budú z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získajú vecné ceny, predplatné regionálnych novín MY Žilina, zápisné v Krajskej knižnici v Žiline na 365 dní.

Nominované knihy na titul Kniha Horného Považia 2023:

Beletria – nominácie:

• Lucia Sasková – Neviditeľná
  • William Shakespeare, preklad a sprievodné texty Ľubomír Feldek – Benátsky kupec
  • Denisa Cabadaj Ogino, Justin Ogino – OGI báje. Japonské rozprávky
  • Toňa Revajová – O druhej v malej telocvični
  • Adriana Macháčová – S tvárou do neba
  • Peter Nagy,  ilustrovala Zuzana Smatanová – Peter Nagy pre deti 2
  • Peter Gärtner – Depešáci
  • Martin Smatana – Rok dobrých správ 3. 52 pozitívnych príbehov z celého sveta
  • Zuzana Kuglerová – Staroslovanské mýty a legendy
  • Andrea Paráčová – Pod krídla havrana
  • Róbert Ďurec – Kráľ, ktorý všetkého má
  • Zuzana Kuglerová – Čert v sukni
  • Ľubica Bátoryová – Klárka a Snehuľko
  • Zuzana Balašovová Donátová, ilustroval Vlado Javorský – Vážne-Nevážne II.
  • Marcela Poláčková – Zajtra
  • Vladimíra Krajčiová  – Skúšky a priateľstvá zvieratiek
  • zostavovateľ Miloš Jesenský – Pero z Gryfa. Kniha rozhovorov s autormi slovenskej fantasy
  • Júlia Marcinová – Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj. Kniha o živote, smrti a odpustení
  • Peter Gärtner – Deň radosti. Späť v televízii, späť v divadle, späť v komikse
  • text: Mária Prodajová, Katarína Kočutová – Bájky. Kúzelné čítanie. Interaktívna hovoriaca knižka
  • Katarína Soyka – Vladykova pomsta
  • kolektív autorov – Zborník Školy reportáže. 6. ročník Školy reportáže s Vydavateľstvom Absynt
  • Zuzana Šeligová – Sen o bielom motýľovi
  • zostavili, redigovali, ilustrácie vybrali Ivana Molnárová Dubcová a František Lintner – Slovensko fantastické
  • autorský kolektív – Krvavé Považie. Temné príbehy pretkané vodami Váhu

Odborná literatúra – nominácie:

• zostavil Štefan Haviar – Národný kalendár 2024
  • Marcela Laiferová – Ako nájsť vnútorný pokoj
  • Katarína Mešková Hradská – Židovská škola
  • Ján Hlavinka, Katarína Zavacká, Andrej Werner – Ulica pomenovaná po Jozefovi Tisovi?
  • Ján Kuciak – Kuciak : Reportáže 2015-2023. Ako skončili hlavní aktéri káuz, ktoré rozkryl Ján Kuciak
  • kolektív autorov. Výber piesní a predslov Ľubomír Feldek – Slovenské piesne
  • Ján Moravec – Brodno
  • Dušan Lichner – Cez tunely Veľkej Fatry
  • kolektív autorov – Železničky Žilinskej župy. Veľká kniha o takmer zabudnutých dopravných koridoroch
  • Ján Moravec – Príručka k dejinám Veľkej Moravy
  • Samuel Bakoš – Čo dedina, to reč iná. Obce a osobnosti Slovenska
  • zostavovateľky: Henrieta Moravčíková, Laura Krišteková,  – Správa o slovenskej architektúre
  • Dávid Dziak, Iveta Gal Drzewiecka (eds) – Svetom COOLtových kníh pre deti. 100 + 1 tipov pre teba a pre mňa
  • Dávid Dziak, Iveta Gal Drzewiecka (eds) – Svetom COOLtových kníh pre násťročných. 100 + 1 tipov pre teba a pre mňa
  • zostavovateľ Peter Šimko – Dejiny cestnej dopravy na Slovensku III.
  • Martin Turóci, Dušan Lichner – Slovenské lesné železnice
  • Juraj Straka – Storočnica Žilinskej atletiky
  • Peter Cabadaj – Terchovská muzika
  • Miloš Jesenský, Petr Koutský – Najväčšie záhady a mystériá Slovenska 3