Tvoríme vlastnú knihu –  vyhlásenie výsledkov 20. ročníka medzinárodnej súťaže

Žilina, 5. júna

Dňa 3. júna 2019 sa konalo v Bábkovom divadle v Žiline vyhlásenie výsledkov 20. ročníka medzinárodnej slovensko – česko – poľskej literárno-výtvarnej súťaže Tvoríme vlastnú knihu. Už 20 rokov slovenské, poľské a české deti súťažia v tvorbe vlastnej knihy.

Vyhlasovateľom 20. ročníka súťaže bola Krajská knižnica v Žiline, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktorá v spolupráci s Občianským združením Brána poznania pripravila  slávnostné vyhodnotenie medzinárodného kola. Osobitne boli riaditeľkou Mgr. Katarínou Šušoliakovou privítaní zástupcovia partnerskej Książnice Beskidzkej v Bielsku-Bialej pod vedením riaditeľa Bogdana Kocureka  a zástupcovia Městské knihovny vo Frýdku-Místku pod vedením riaditeľa Tomáša Benedikta Zbraněka. Súťažiace deti zo všetkých troch krajín, ich pedagógov a rodičov programom vyhodnotenia sprevádzala Zuzana Burianová, známa  lektorka tanca a pedagogička.

Témou 20. ročníka  súťaže boli Potulky po krajine fantázie. Úlohou detí bolo vymyslieť  príbeh, či už formou zaujímavého rozprávania alebo napínavým príbehom,  pútavou rozprávkou alebo dobrodružstvom,  ilustrovať ho a zviazať do knihy.  Súťaže sa najviac detí zúčastnilo z Poľska (98), následne z Česka (91) a  Slovenska  (90 ).  Práce detí hodnotila porota, ktorá mala veľmi ťažkú úlohu vybrať zo súťažných prác tie najlepšie. Bola zložená zo štyroch  členov: Stanislav Lajda – akademický maliar, Miloš Zvrškovec- knihovník a spisovateľ, Goran Lenčo – knihovník a básnik a Janka Zurovacová – knihovníčka.

Spestrením pripraveného programu bolo vystúpenie psíkov Martiny Michalcovej z neziskovej organizácie Zmysel života, ktorá so svojimi zverencami s Krajskou knižnicou v Žiline už dlhé roky spolupracuje. Z vďaky za spoluprácu pri aktivitách knižnice s deťmi boli psíkom slávnostne odovzdané čitateľské preukazy. Na záver si zúčastnení mohli pozrieť bábkové predstavenie divadla Na Hojdačke Posledný Dinosaurus.

Program  bol ukončený rozlúčkou a poďakovaním, ktorého súčasťou  bolo pripomenutie ďalšieho, 21. ročníka súťaže, ktorého vyhlasovateľom bude v budúcom roku  Městská knihovna vo Frýdku-Místku.

Mgr. Jana Neslušanová, koordinátorka  kultúrno-výchovnej činnosti