Vianoce s detskou knihou  – XIII. ročník festivalu 

Žilina, 11. decembra 2019

Nechať len tak sedieť deti pred televízorom alebo pri počítači? To určite nie, pretože v dnešnej dobe ich technika sprevádza  na každom kroku. Krajská knižnica v Žiline, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, už trinásty rok počas adventného obdobia pripravuje Vianoce s detskou knihou, aby deťom ešte viac priblížila svet detských kníh. Knižnica organizuje besedy so spisovateľmi nielen na pôde knižnice, ale ich pozýva aj  do škôl, aby sa deti stretli s autorom alebo autorkou ich obľúbenej knihy v školskom prostredí. Cieľom projektu je povzbudiť deti, aby viac  voľného času venovali čítaniu.

V Rosenfeldovom paláci sa v stredu 11. decembra o 9.30 konala odborná prednáška Petra Cabadaja pri príležitosti  nedožitého 90. výročia narodenia spisovateľa a publicistu Milana Ferka. Podľa slov Petra Cabadaja, ktorý bol určitý čas aj jeho nadriadeným, pracovať s Milanom Ferkom bol veľký zážitok, pretože bol veľký znalec, pracovitý a veľkorysý človek. V detskej literatúre uplatňoval hravosť, fantáziu a snažil sa viesť deti k čítaniu. I svojou prednášku sa Peter Cabadaj snažil povzbudiť deti a mládež k čítaniu ako základnej kompetencii pre ďalšie vzdelávanie.

Počas celého dňa prebiehali   stretnutia a besedy s  umelcami a autormi detských kníh O dobrých knihách a Vianociach, na ktoré prijali pozvanie:  Toňa Revajová, Jaroslava Kuchtová, Katarína Mikolášová a Stanislav Lajda. Spisovatelia porozprávali o svojich huncútstvach, prehreškoch a žiaci sa dozvedeli aj o najhoršom darčeku, aký dostali na Vianoce.

Na úvod i na záver zaznela hra na klavíri v podaní Petra Vaňoučka v sprievode  harfistky, ktorí ešte znásobili príjemnú náladu v publiku. Prednáška Petra Cabadaja a besedy boli realizované v rámci 13. ročníka festivalu Vianoce s detskou knihou, ktoré z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

Výstavu k Milanovi Ferkovi,  ktorú pripravil úsek Regionálneho výskumu, dokumentov a informácií, si môžete prísť pozrieť do Krajskej knižnice v Žiline  do konca mesiaca december.

Mgr. Jana Neslušanová, koordinátorka  kultúrno-výchovnej činnosti

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.