Jozef Gabčík – výstava

Výstava pri príležitosti 110. výročia narodenia a 80. výročia úmrtia osobnosti – Jozefa Gabčíka, ktorého vám predstavíme prostredníctvom literatúry a článkov z fondu Krajskej knižnice v Žiline. Výstavu nájdete v Krajskej knižnice v Žiline do konca augusta.

Genmjr. in memoriam Jozef Gabčík bol slovenský vojak pôsobiaci v exilovej česko-slovenskej armáde, ktorý bol účastníkom operácie Antropoid – atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Vo svojom čestnom názve ho má aj slovenský 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. Pred jeho kasárňami stojí aj pamätník so sochou, ktorej autor je Štefan Pelikán. Na rodnom dome v Poluvsí je umiestená pamätná tabuľa a oproti rodnému domu je postavený pamätník s bustou Jozefa Gabčíka od sochára Petra Repku.