Ján Lenčo – výstava

Krajská knižnica v Žiline vďaka projektu Osobnosti mesta s finančnou podporou mesta Žilina od júla do decembra 2022 pripraví 7 výstav a sprievodných podcastov, venovaných významným ľuďom, ktorých život a práca sú spojené s mestom Žilina.

Štvrtá zo série výstav bude venovaná spisovateľovi: Ján Lenčo (1933-2012) a bude dostupná v Krajskej knižnici v Žiline od 7. septembra do 28. septembra 2022. Obsahom výstavy bude biografia, bibliografia a výber kníh a článkov o osobnosti s bohatým obrazovým a fotografickým materiálom.

Ján Lenčo sa narodil 23.10. 1933 v Žiline. Jeho diela sa vyznačujú premyslenou kompozíciou, častým využívaním multifunkčného rozprávača, tematizáciou aktu písania. Vyštudoval slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1957), pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. V roku 1959 sa vrátil do Žiliny. Tu bol redaktorom denníka Pravda (1959-67), stredoškolským učiteľom, administratívnym pracovníkom podniku Slovenská kniha a od roku 1976 do odchodu do dôchodku v roku 1988 správcom kina Úsvit. Literatúre sa však venoval naďalej a publikoval takmer až do svojej smrti v roku 2012.