Ján Dadan ml. – výstava

Krajská knižnica v Žiline vďaka projektu Osobnosti mesta s finančnou podporou mesta Žilina od júla do decembra 2022 pripraví 7 výstav a sprievodných podcastov, venovaných významným ľuďom, ktorých život a práca sú spojené s mestom Žilina.

Piata zo série výstav bude venovaná kníhtlačiarovi: Ján Dadan ml. (1662-1704) a bude dostupná v Krajskej knižnici v Žiline od 29. septembra do 20. októbra 2022.

Ján Dadan ml. sa narodil v decembri 1662 v Žiline. Kníhtlačiarstvu sa vyučil u otca. Zameriaval sa prevažne na vydávanie náboženskej literatúry, ale vydával aj svetskú literatúru. Tlačiareň pod jeho vedením mala veľký podiel na šírení slovenskej knihy a osvetovej literatúry v 17. storočí. Vychádzali v nej slovenské a maďarské kalendáre, školské učebnice a príležitostné tlače.