Kniha Horného Považia 2022 – Hlasovanie spustené

Hlasovanie o Knihu Horného Považia 2022 bude prebiehať od 1. marca do 15. apríla 2023. O víťaznej knihe rozhodne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov.

Hlasovacie lístky budú uverejňované v regionálnych novinách MY Žilina, alebo si ich záujemcovia môžu vyzdvihnúť priamo v knižnici. Verejnosť môže hlasovať aj prostredníctvom online hlasovacieho lístka.

Online hlasovací lístok môžete vyplniť na tejto adrese: https://forms.gle/pqkJKJsB9DTHuCp97

Na jednom hlasovacom lístku môže hlasujúci udeliť jeden hlas knihe v prvej kategórii beletria a jeden hlas knihe v druhej kategórii odborná literatúra. Hlasujúci môže udeliť jednej knihe len jeden hlas.

Kniha, ktorá získa najviac čitateľských hlasov, získa ocenenie Kniha Horného Považia 2022. Vyhlásenie výsledkov súťaže bude 25. apríla 2023 o 16:00 v Krajskej knižnici v Žiline. Na slávnostnom vyhodnotení súťaže budú z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získajú vecné ceny, predplatné regionálnych novín MY Žilina a zápisné v Krajskej knižnici v Žiline na 365 dní.

Nominované knihy na titul Kniha Horného Považia 2022:

Beletria – nominácie:

• Ján Moravec – Dvanásť krásavíc. Povesti o hradoch z povodia Váhu
  • Lucia Sasková – Utajená
  • Evita Twardzik, Ivana Popluhárová, Tatiana Brezinská, Marika Budayová, Monika Macháčková, Petra Hederová – Poviedky o ženách
  • Miroslava Mravcová – To najlepšie na svete
  • Toňa Revajová – Túlavý braček
  • Katarína Mikolášová – Komora babky Želky
  • Kolektív autorov – Proti besom. Poviedky o hrdinoch
  • zostavili: Mária Kmeťková a František Lintner – Slovensko Krimi
  • Igor Válek a kolektív – Povesti a spomienky z Rajeckej doliny
  • Dušan Mikolaj – Urob niečo, čo sme ťa neučili
  • Júlia Marcinová – Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj
  • Ľubomír Feldek – Rozprávkový zverinec
  • Vianoce, zas Vianoce
  • Adriana Macháčová – Omyly a dohry
  • Robert Bary, preložil a prebásnil Ľubomír Feldek -Vianočný strom, čo si z lesa objednal pán Hron
  • Juraj Vojtáš – Ľadová legenda. Odvážne srdce. Hrdinovia Západného kráľovstva
  • Aňa Konrádová – Čobolievkovci
  • Michal Legíň – Kedy stromy spievajú
  • zodpovedný redaktor: Katarína Kočutová – Kúzelné čítanie: Spievankovo
  • Marek Adamov – Cyklokultúra
  • Eliška Hurná, Juraj Hurný ml. – Partizánska vražda v Rajeckej doline
  • Radoslav Gazdík – NATIVE ART

Odborná literatúra – nominácie:

• Matúš Dulla – Architektúra. Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov
  • Silvester Trnovec (zost.) – Strečno 700. Z histórie obce 1321-2021
  • Lucia Calvo – Rok za stolom
  • Pavol Vitek, Jan Rychetský – Bajkal – Slavnoje more
  • Tomáš Galierik – Filmové miesta 2. diel
  • zostavovatelia: Ivana Poláková, Rastislav Udžan – Kniha – jej premeny a perspektívy
  • Iveta Grznárová, Ján Karásek, Alžbeta Pňačeková, Daniel Hevier ml., Lucia Ležovičová, Ladislav Bodík – 30 životov : pohnuté osudy známych Slovákov II.
  • Patrik Groma, Jozef Feiler a Peter Štanský – Vlčince
  • Národný kalendár 2023
  • Ivan Kňaze – Najkrajšie prírodné rezervácie
  • Peter Šimko – Košicko-bohumínska železnica