Kniha Horného Považia 2022

Krajská knižnica v Žiline, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlásila v januári 17. ročník čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia 2022. Hlavným mediálnym partnerom súťaže bol týždenník MY Žilina, ďalšími mediálnymi partnermi boli spravodajský portál Žilinak.sk, regionálna televízia Severka a Knižná revue. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo 25.4.2023 v priestoroch knižnice.

V tomto ročníku bolo do súťaže nominovaných 45 knižných titulov, z toho 22 v kategórii beletria a 23 v kategórii odborná literatúra,  ktoré sú späté s regiónom  Horné  Považie témou alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. O poradí kníh v súťaži rozhodovalo 3 321 platných hlasov.

Titul Kniha Horného Považia 2022 v kategórii odborná literatúra s počtom 253 hlasov získala publikácia Hričov. Čriepky z časov dávnominulých, ktorú napísal Ľubomír Kováčech.

V kategórii beletria titul získali dve publikácie s rovnakým počtom 517 hlasov: kniha Dvanásť krásavíc. Povesti o hradoch z povodia Váhu, ktorej autorom je Ján Moravec a kniha Komora babky Želky autorky Kataríny Mikolášovej.

Na 2. mieste v kategórii odborná literatúra s počtom 239 hlasov sa umiestnila kniha Vášeň zvaná film, ktorej autorom je Jožko Mičo.

Tretie miesto v tejto kategórii s počtom hlasov 229 získala kniha Strečno 700. Z histórie obce 1321-2021. Knihu zostavil Silvester Trnovec.

Na 2. mieste v kategórii beletria s počtom 227 hlasov sa umiestnila kniha Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj autorky Júlie Marcinovej.

Na 3. mieste v kategórii beletria s počtom 114 hlasov sa umiestnila kniha Ľadová legenda. Hrdinovia Západného kráľovstva autora Juraja Vojtáša.

Na slávnostnom vyhodnotení súťaže boli z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získali vecné ceny, predplatné periodika MY Žilina a čitateľský preukaz Krajskej knižnice v Žiline na jeden rok. Záznam z vyhodnotenia je sprístupnený na web stránke knižnice.

Autorom víťazných kníh Krajská knižnica v Žiline ponúkla spoluprácu a priestor pre prezentáciu publikácií širokej verejnosti na pôde knižnice.

Obdoba čitateľskej súťaže prebieha aj v ostatných regionálnych knižniciach Žilinského  kraja. Z víťazných publikácií  bude zostavená výstava, ktorá bude postupne sprístupnená vo všetkých  regionálnych knižniciach kraja.

Nataša Lajdová, Úsek regionálneho výskumu, dokumentov a informácií Krajskej knižnice v Žiline