Kniha Horného Považia 2023

fotografiaKrajská knižnica v Žiline, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlásila začiatkom januára 18. ročník čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia 2023. Hlavným mediálnym partnerom súťaže boli regionálne noviny MY Žilina, ďalšími mediálnymi partnermi boli Televízia Severka, Internetový portál Žilinak, MôjTýždeň.sk a Knižná Revue. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo 23. 4. 2024 v priestoroch knižnice.

V tomto ročníku bolo do súťaže nominovaných 47 knižných titulov, z toho 25 v kategórii beletria a 22 v kategórii odborná literatúra, ktoré sú späté s regiónom Horné Považie témou alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. O poradí kníh v súťaži rozhodovalo 1 452 platných hlasov.

Titul Kniha Horného Považia 2023 v kategórii odborná literatúra s celkovým počtom 425 hlasov získala publikácia Brodno, ktorú zostavil Ján Moravec. Publikáciu vydal EDIS – vydavateľstvo UNIZA.

Titul Kniha Horného Považia 2023 v kategórii beletria získala s počtom 106 hlasov kniha OGI BÁJE. Japonské rozprávky, ktorej autorkou je Denisa Cabadaj Ogino a ilustrátorom Justin Ogino.

fotografiaNa 2. mieste v kategórii odborná literatúra sa s počtom 67 hlasov umiestnila kniha Terchovská muzika. Desať rokov zapísaná v UNESCO (2013 – 2023). Jej autorom je Peter Cabadaj. Publikáciu vydala Obec Terchová.

3. miesto v tejto kategórii s počtom 58 hlasov získala publikácia Premeny Žilinskej univerzity (1953 – 2023), autorkou ktorej je Slavka Pitoňáková.

Na 2. mieste v kategórii beletria s počtom 104 hlasov sa umiestnila kniha Kráľ, ktorý všetkého má. Jej autorom je Róbert Ďurec.

Na 3. mieste v kategórii beletria s počtom 63 hlasov sa umiestnila kniha Skúšky a priateľstvá zvieratiek, ktorú napísala Vladimíra Krajčiová.

Na slávnostnom vyhodnotení súťaže boli z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získali celoročné predplatné periodika MY Žilina a čitateľský preukaz Krajskej knižnice v Žiline na jeden rok.

Rovnaká čitateľská súťaž prebieha aj v ostatných regionálnych knižniciach Žilinského samosprávneho kraja. Knihy, ktoré tento rok získali ocenenie Kniha Horného Považia, Kniha Kysúc, Kniha Oravy, Kniha Liptova a Kniha Turca sa budú uchádzať o titul Kniha Žilinského kraja 2023. Viac informácií o súťaži bude zverejnených na web stránkach regionálnych knižníc ŽSK.

Nataša Lajdová, Úsek regionálneho výskumu, dokumentov a informácií Krajskej knižnice v Žiline