23.10.2024 / 1. časť zameraná na rozvoj čitateľskej, informačnej a mediálnej gramotnosti / ako knižnice a školy môžu deťom a mládeži pomôcť hodnotiť informácie a prekonať nástrahy (najmä) v realite on-line prostredia
8:00 – 8:45 / Prezentácia účastníkov, privítanie
8:45 / Prečo mladí ľudia veria hoaxom
Naše mozgy nie sú pripravené na realitu online sveta, a ľahko sa tak nechajú zviesť manipulátormi. Potrebujeme preto mladým ľuďom pomôcť prekonať nástrahy internetu, a knižnice / školy v tom môžu hrať dôležitú rolu.
Ján Markoš, spisovateľ , lektor kritického myslenia, šachový veľmajster
Krátka prestávka
10:30 – 12:00 / Práca s informáciami a podpora mediálnej gramotnosti a kritického myslenia prostredníctvom úryvkov z knižiek
Prečo sú naše reakcie v určitých situáciách práve také, aké sú? Kritické myslenie je komplexná téma, ktorá nevyhnutne zahŕňa aj schopnosť sebareflexie a poznania seba samého. Na naše rozhodnutia a teda aj na to, čomu uveríme, vplýva množstvo faktorov. Vyskúšame si to na konkrétnych príbehoch, podobných situáciám v každodennom živote. Aspoň prenesene.
Lucia Macaláková, lektorka neformálneho vzdelávania
Prestávka na občerstvenie
12:30 – 14:00 / Ako viesť mladých k bezpečnému používaniu sociálnych sietí (kyberšikana, TikTok, hoaxy)
Účastníkom budú zhrnuté informácie o sociálnych sieťach, na ktorých mnohí tínedžeri trávia hodiny denne (predovšetkým o čínskej sieti TikTok). Zároveň im budú ponúknuté tipy, ako viesť žiakov k ich zdravému používaniu a ako ich upozorňovať témy ako sú sexuálni predátori, kyberšikana, mizogýnia či dezinformácie. Workshop je vhodný pre knihovníkov, pedagógov stredných i základných škôl (vrátane vychovávateľov či učiteľov nižších ročníkov), pre školských psychológov, preventistov, vedúcich pracovníkov školských zariadení, skautských vedúcich, trénerov, resp. kohokoľvek, kto pracuje v mládežou.
Vladimír Šnídl, novinár, lektor mediálneho vzdelávania
4.12.2024 / 2. časť zameraná na bezpečnosť v školskom a knižničnom prostredí
8:00 – 9:00 / Prezentácia účastníkov, privítanie
9:00 – 11:00 / Vieme, čo máme robiť? Bezpečnosť v školskom a knižničnom prostredí…
Útoky na verejných miestach, bombové hrozby na školách, balíky so sypúcim sa práškom na podateľniach – posledné mesiace a roky ukazujú, že téma bezpečnosti tzv. mäkkých cieľov (teda škôl, knižníc, nemocníc, verejných budov alebo dopravných uzlov) už nie je len záležitosťou amerických filmov, ale bohužiaľ aj našou realitou. Ako sme na ňu pripravení? Stačia nám existujúce mechanizmy (BOZP, požiarna ochrana, civilná ochrana) alebo potrebujeme nové pravidlá pre novú realitu? Ako sa správať ako jednotlivec v krízovej situácii? Ako sa postarať o osoby, za ktoré sme zodpovední? A v čom sú špecifické školy a knižnice?
Braňo Tichý, krízový manažér
Na podujatie je nevyhnutné sa prihlásiť prihlasovacieho formulára: Workshop Knižnica v živote dieťaťa / mladého človeka VII.
Je možné prihlásiť sa na jednu alebo obe časti workshopu.
Upozornenie: Prosíme o prihlásenie sa do 18.10.2024. Workshop je bezplatný. Náklady spojené s cestou hradí vysielajúca organizácia. Vzhľadom na kapacitu miestnosti je maximálny počet účastníkov: 60
Odborné podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Profesijná charakteristika lektorov
Ján Markoš, spisovateľ, lektor kritického myslenia, šachový veľmajster. Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Učil na strednej škole, v rokoch 2013 – 2016 viedol Sokratov inštitút. Jeho manuál kritického myslenia Sila rozumu v bláznivej dobe sa v roku 2019 stal na Slovensku bestsellerom. V roku 2020 mu vyšla o etických dilemách kniha s názvom Medzi dobrom a zlom a v roku 2021 kniha Bližšie k sebe. Ján Markoš je tiež šachovým veľmajstrom, trénerom a autorom. Jeho kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. V roku 2020 napísal spoločne s najlepším českým šachistom Davidom Navarom knihu Tajná přísada.
Lucia Macaláková, lektorka neformálneho vzdelávania. Neformálne vzdelávanie ju oslovilo už počas vysokoškolského štúdia v minulom tisícročí. Vníma ho ako jednu z ciest k vytváraniu hodnôt a rešpektu (nielen) u mladých ľudí. Práci s mládežou sa venuje už takmer 15 rokov, aktuálne pôsobí ako lektorka, metodička a manažérka dobrovoľníckeho programu digiPEERS v občianskom združení Digitálna inteligencia – digiQ. Jeho poslaním je výchova k digitálnemu občianstvu – vedomému využívaniu digitálnych technológií pre vlastné i spoločenské dobro. Medzi jej srdcové témy patrí kritické myslenie, rešpektujúca komunikácia a participácia.
Vladimír Šnídl je novinár z Denníka N. Jedenásť rokov žil v Prahe, kde na Univerzite Karlovej vyštudoval politológiu. Od roku 2007 pracoval v českých Hospodářskych novinách, v lete 2014 sa vrátil na Slovensko. Novinársky sa venuje témam, ako sú vojenské nákupy, železničná doprava a téme propagandy a nástrahám sociálnych sietí. Je spoluautorom viacerých vzdelávacích príručiek Denníka N a autorom knihy Pravda a lož na Facebooku. O nástrahách sociálnych sietí dlhodobo prednáša aj na školách a robí k týmto témam aj workshopy pre učiteľov i rodičov.
Braňo Tichý sa venuje témam krízového riadenia, bezpečnosti podujatí a ochrany obyvateľstva. Ako bezpečnostný manažér pracuje na masových podujatiach ako sú hudobné festivaly, koncerty, športové podujatia a verejné zhromaždenia, poskytuje poradenstvo verejným inštitúciám v oblasti ochrany mäkkých cieľov a vedie konzultačnú spoločnosť SafetyCrew. V minulosti pôsobil ako poradca ministra vnútra, pracoval pre viaceré agentúry OSN a ako humanitárny pracovník riadil poskytovanie pomoci po prírodných katastrofách v rôznych častiach sveta.