Kniha Žilinského kraja 2023

fotografiaKrajská knižnica v Žiline, Kysucká knižnica v Čadci, Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky Belopotockého v Liptovskom Mikuláši, Turčianska knižnica v Martine a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlásili  začiatkom mája 1. ročník čitateľskej súťaže Kniha Žilinského kraja 2023. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa konalo 4. 6. 2024 v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline.

Do súťaže bolo zaradených 10 kníh, ktoré získali titul Kniha Horného Považia 2023, Kniha Kysúc 2023, Kniha Liptova 2023, Kniha Turca 2023 a Kniha Oravy 2023 v kategórii beletria a v kategórii odborná literatúra v čitateľských súťažiach organizovaných regionálnymi knižnicami Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

O poradí kníh v súťaži rozhodovalo 2 993 hlasujúcich, ktorí udelili 4 690 platných hlasov.

Titul Kniha Žilinského kraja 2023 v kategórii odborná literatúra s celkovým počtom 1 345  hlasov získala publikácia Priekopa v premenách času autorov Ján Pokrievka, Jozef Fillo (Kniha Turca 2023).

Titul Kniha Žilinského kraja 2023 v kategórii beletria získala s počtom 1 086 hlasov kniha Z Vendovky horami a dolinami, ktorej autorom je Jano Pánik. (Kniha Turca 2023).

Knihy, ktoré získali titul Kniha Žilinského kraja 2023, budú súčasťou putovnej výstavy víťazných kníh regionálnych čitateľských súťaží a budú označené označením Kniha Žilinského kraja 2023. Výstava kníh bude postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici Žilinského samosprávneho kraja.

Viac informácií o súťaži a pripravovanej výstave nájdete na web stránkach regionálnych knižníc ŽSK.

Ivana Uríková, Úsek regionálneho výskumu, dokumentov a informácií Krajskej knižnice v Žiline.