Kniha Horného Považia 2019 má svojich víťazov

Krajská knižnica v Žiline, inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, vyhlásila v januári 14. ročník čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia 2019. Čitateľom a hlasujúcim sme sa prihovárali prostredníctvom web stránky krajskej knižnice i FB stránky. Z dôvodu vzniknutej pandémie a preventívnych opatrení s ňou súvisiacich sme realizovali virtuálne vyhodnotenie súťaže.

V tomto ročníku bolo do súťaže nominovaných 43 knižných titulov, ktoré sú späté s regiónom  Horné  Považie témou alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. Do hlasovania sa zapojilo 663 hlasujúcich.

Titul Kniha Horného Považia 2019 v kategórii odborná literatúra získala kniha Pavla Viteka Sibírske siroty – Bajkalsko-amurská magistrála.
Autor úspešnej knihy o Transsibírskej magistrále sa tentokrát vydal po koľajniciach jej mladšej sestry Bajkalsko-amurskej magistrály (BAM). V drsných zimných podmienkach spolu s ním precestujeme najkrajšiu ruskú železnicu, navštívime pre Stredoeurópana neznáme mestá a pohoria Východnej Sibíri a Ďalekého východu. Kniha je obohatená o autentické fotografie Alexandry Márie Vitekovej. Kniha vyšla vo vydavateľstve Georg.

Na druhom mieste v kategórii odborná literatúra sa umiestnila  kniha Stana Lajdu Posledná večera Leonarda z Vinci. Stano Lajda je súčasný slovenský maliar. Na rekonštrukcii ikonickej Poslednej večere pracoval niekoľko rokov, čo ho inšpirovalo k napísaniu tejto knihy prostredníctvom beletrizovaného príbehu a aj hĺbkového odborného rozboru slávneho diela. Kniha je doplnená autorovými ilustráciami a bohatým obrázkovým materiálom. Vydalo ju vydavateľstve Artforum.

Tretie miesto v tejto kategórii získala publikácia autorov: Patrik Groma, Milan Novák, Miro Pfliegel, Peter Štanský, Jozef Feiler Stratená Žilina 2. Publikácia od úspešného autorského kolektívu odkrýva ďalšie stratené a už neexistujúce miesta v Žiline. V knihe sú uverejnené aj unikátne perokresby akad. mal. a reštaurátora Mojmíra Vlkolačka a akad. mal. Stana Lajdu. Vydalo ju vydavateľstvo ALL Media.

V kategórii beletria titul získala kniha Spievanky 2. Táto interaktívna hovoriaca knižka obsahuje 12 ľudových piesní pre deti, vrátane farebných nôt. Deti si vypočujú príbeh z obrázka, môžu si zahrať jednoduchý kvíz a zaspievať známe piesne, ako Jedna druhej riekla, Ženilo sa motovidlo a ďalšie. Autorkami textu sú  Ema Šútorová a Katarína Kočutová, text nahovorili Zuzana Vačková a Juraj Kemka. Kniha je doplnená o ilustrácie žilinského akad. maliara Stanislava Lajdu a vyšla vo vydavateľstve Albi.

V kategórií beletria sa na 2. mieste umiestnila interaktívna hovoriaca knižka Jany Necpalovej a Evy Kišovej Rozmotaj si jazýček. Táto logopedická kniha zábavným spôsobom rozvíja vyjadrovacie schopnosti detí a správnu výslovnosť hlások. Je bohato ilustrovaná, autorkou ilustrácií je Zuzana Svobodová. Nechýbajú v nej básničky, chytľavé pesničky, zaujímavé úlohy a komiksy. Kniha vyšla vo vydavateľstve Albi.

Na 3. mieste sa umiestnila kniha Odsúdená autorky Lucie Saskovej. Žilinská autorka prináša vo svojich románoch zložité, znepokojujúce až kontroverzné témy. Tejto zásade ostala verná aj vo svojej najnovšej, ôsmej knihe. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ.

Na virtuálnom vyhodnotení súťaže boli z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získali vecné ceny, predplatné periodika My Žilinské noviny a čitateľský preukaz Krajskej knižnice v Žiline na jeden rok. Záznam z vyhodnotenia je sprístupnený na web stránke knižnice.

Autorom víťazných kníh Krajská knižnica v Žiline ponúkla spoluprácu a priestor pre prezentáciu publikácií širokej verejnosti na pôde knižnice.

Obdoba čitateľskej súťaže prebieha aj v ostatných regionálnych knižniciach Žilinského kraja. Z víťazných publikácií  bude zostavená výstava, ktorá bude postupne putovať po všetkých  regionálnych knižniciach kraja.

Mgr. Ivana Jančulová, Úsek regionálneho výskumu, dokumentov a informácií Krajskej knižnice v Žiline.

Fotogalériu z odovzdávania diplomov nájdete na našom Facebooku: fotogaléria KHP 2019

Prezentácia víťazných kníh súťaže Kniha Horného Považia 2019: vkKHP19.pdf

Prezentácia nominovaných kníh súťaže Kniha Horného Považia 2019: nomKHP19.pdf

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.